Facebook Google+ Twitter

Japonia wycofa swoje siły powietrzne z Iraku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-11 10:06

Japonia wycofa do końca roku swoje siły powietrzne z Iraku-zapowiedział rzecznik gabinetu. 210 stacjonujących w Kuwejcie żołnierzy japońskich wspiera wojska amerykańskie, obsługując transport personelu i zaopatrzenia na trasie Irak- Kuwejt.

Rzecznik rządu Nobutaka Machimura powiedział, że sytuacja w Iraku poprawiła się. „Japonia rozważa zakończenie misji sił powietrznych w końcu roku, po konsultacji z władzami tego kraju, Stanami Zjednoczonymi i wojskami międzynarodowymi" - dodał.

Minister spraw zagranicznych Masahiko Komura zapewnił, że nawet po zakończeniu misji sił powietrznych, Japonia będzie wspierała odbudowę Iraku. „Społeczność międzynarodowa koncentruje się obecnie na walce z terroryzmem w Afganistanie. Japonia powinna kontynouwać dostarczanie paliwa wojskom amerykańskim w tym kraju "-uzasadnił decyzję rządu szef resortu spraw zagranicznych.

Decyzja o wycofaniu się japońskich sił powietrznych z Iraku może zaniepokoić Stany Zjednoczone, najbliższego sojusznika Japonii w sprawach bezpieczeństwa. Konstytucja zabrania japońskiemu wojsku uczestniczenia w misjach na obszarach, gdzie prowadzona są działania militarne. Dlatego też rząd w Tokio wspiera siły amerykańskie w Iraku i w Afganistanie poprzez transport surowców i towarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.