Facebook Google+ Twitter

Japońska herbatka z konsulem w Bibliotece UW

Pomiędzy 20 a 23 października w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Dobrej 56/66, odbywać sie będą Dni Japonii. Pretekstem do urządzenia tego wyjątkowego święta jest 1000. rocznica powstania powieści "Genji monogatari" ("Opowieść o księciu Genjim", 1008 r.).

Program uroczystości jest bardzo urozmaicony, znalazły się w nim chociażby: pokaz filmu pt. „Opowieść o księciu Genjim - wieczna miłość” w reżyserii Horikawy Tonkō, zwiedzanie pawilonu herbacianego „Kaian” UW, pokaz pt. „Wielowarstwowe stroje dworskie jūnihitoe okresu Heian”, który poprowadzi m.in. Uehara Takeno, Prezes Stowarzyszenia Badań nad Tradycyjnymi Strojami Japońskimi. A także jedna z ciekawszych uroczystości - ceremonia herbaty w pawilonie „Kaian”, gospodarzem, której będzie Kazuko Takashima - Honorowy Konsul Generalny RP w Osace.

Podczas Dni Japonii odbędzie się również sympozjum naukowe na temat kultury dworskiej (VIII-XII w.) oraz miejsca Genji monogatari w kulturze japońskiej. Udział w niej wezmą naukowcy i studenci ze wszystkich ośrodków japonistycznych w Polsce oraz wybitni specjaliści z Japonii, m.in. profesor Mitamury Masako z Uniwersytetu Ferris oraz prof. Hideo Watanabe z Uniwersytetu Shinshu.

"Opowieść o księciu Genjim" to historia życia syna cesarza Japonii, który ze względów politycznych zostaje zmuszony opuścić dwór cesarski i zaciąga się do wojska. Powieść koncentruje się na romantycznym życiu Genjiego i opisuje zwyczaje panujące wśród arystokracji tamtych lat.

Organizatorem Dni Japonii na UW jest Japonistyka Uniwersytetu Warszawskiego

Więcej informacji o dniach Japonii znajdziesz tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.