Facebook Google+ Twitter

Japońska sonda AKATSUKI po pięciu latach podejmie drugą próbę wejścia na orbitę Wenus

Sonda AKATSUKI należąca do Japońskiej Agencji Kosmicznej po raz drugi podejmie próbę wejścia na orbitę Wenus. Stanie się dokładnie pięć lat po pierwszej próbie.

 / Fot. Japońska Agencja Kosmiczna JAXAThe Venus Climate Orbiter AKATSUKI - tak nazywa się sonda Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA. 7 grudnia 2015 r. obiekt podejmie kolejną próbę wejścia na orbitę Wenus. Stanie się to dokładnie 5 lat po pierwszym i nieudanym manewrze. JAXA zapewnia, że termin jest przypadkowy.

Druga próba wejścia na orbitę planety będzie zarazem ostatnią. W 2010 r. operacja nie powiodła się. Silnik sondy zbyt wcześnie wyłączył się i przeszedł w tryb awaryjny. AKATSUKI pozostawała na orbicie heliocentrycznej.

Czytaj także: Rozpoczął się montaż luster w Teleskopie Kosmicznym Jamesa Webba. Instrument będzie następcą Teleskopu Hubble'a


Zadaniem sondy AKATSUKI, zwanej też po angielsku Planet-C, jest badanie atmosfery Wenus. Wyposażono ją między innymi w cztery kamery rejestrujące w ultrafiolecie i podczerwieni. Systematyczne obserwacje pozwolą na badanie dynamiki atmosfery planety.

Sonda została wystrzelona 20 maja 2010 roku.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sondują ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.