Facebook Google+ Twitter

Japońskie kino w warszawskim Świcie

Niepowtarzalna okazja dla miłośników kina japońskiego. W warszawskim kinie Świt zostanie pokazanych siedem filmów rodem z Japonii, które wcześniej nie były wyświetlane w Polsce.

Przegląd filmów japońskich, który odbędzie się w kinie Świt od 26 do 29 października, zorganizowany zostanie pod nazwą „Miłość i młodość na przestrzeni dziejów”.

Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia, na które wstęp będzie wolny, są ambasada Japonii w Polsce, Fundacja Japońska i kino Świt, dla którego przegląd jest częścią programu „Bródno kocha kino”.

Myślą przewodnią pokazywanych filmów jest problematyka miłości i młodości w kulturze japońskiej, a szczególnie przemiany z nią związane po II wojnie światowej, która dla Japonii oznaczała otwarcie na wartości kultury zachodniej i częściowe przejęcie obcych wzorców kulturowych. Doprowadziło to do wielu problemów społecznych, których odbicie zajdziemy w prezentowanych w czasie przeglądu filmach.

W „Kobiecie z mgły” Gosho Heinosuke oglądamy dramat społeczny, dziejący się w latach trzydziestych XX w. w Tokio. Zmarły w 1981 r. Gosho Heinosuke to jeden z najważniejszych reżyserów w początkach kina japońskiego, który w 1931 r. nakręcił pierwszy japoński film dźwiękowy „The Neighbor’s Wife and Mine” (Madamu to nyobo). W „Kobiecie z mgły” Heinosuke pokazuje, jak tradycyjne wartości rodzinne z potrzebą osobistej ofiary dla dobra wspólnego zyskują coraz mniejszy posłuch w młodszym pokoleniu.

Wypłukiwanie tradycyjnych japońskich wartości na skutek wstrząsu, jakim była II wojna światowa, podjął Heinosuke także w swym filmie „Dziewczęta z Izu”. To jeden z niewielu filmów powstałych w 1945 r. w Japonii. Jego premiera miała miejsce dwa tygodnie po kapitulacji Japonii. Reżyser śmiało kreśli w swym filmie nastroje i stosunki społeczne w objętym wojną kraju. Filmem, który przygląda się bardzo ciekawemu okresowi w historii Japonii jest „Eijanaika” Imamury Shohei. Shohei uważany jest za jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych twórców filmowych w historii japońskiego kina. Jest jedynym japońskim reżyserem, który zdobył dwie Złote Palmy na MFF w Cannes. Akcja filmu „Eijanaika” dzieje się w Tokio (ówcześnie Edo) w drugim roku z ery Keio (1866). Japonia jest w środku burzliwego okresu. Narastające niepokoje społeczne zapowiadają nadejście nowej ery.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.10.2012 09:53

Polecam tym bardziej, że wstęp wolny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.