Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5996 miejsce

Jare Święto, pierwszy dzień wiosny i Wielkanoc...

Jare Święto to etniczne święto Słowian przypadajace na równonoc wiosenną 21 marca (pierwszy dzień wiosny) lub pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca.

Pisanki - tradycyjne wzory ukraińskie. Licencja GNU / Fot. Luba Petrusha (me) 2006 - Wikipedia, GNU Free Documentation LicenseJare Święto poświęcone jest szczególnie Matce Ziemi. Towarzyszące mu obrzędy magiczne miały wnieść do domostw energię i radość życia oraz zapewnić dobry urodzaj i powodzenie na cały rozpoczynający się wiosną rok. Najbardziej powszechnym i znanym zwyczajem było (symbolizujące przepędzenie zimy) topienie lub spalenie słomianej kukły, zwanej Marzanną. Zazwyczaj czyniono to przy szczególnym wszczynaniu hałasu - trzaskaniu z batów, terkocie i klekocie grzechotek, śpiewie i grze na wszelkiego rodzaju instrumentach.

Po rytualnym symbolicznym przepędzeniu zimy, przychodziła kolej na powitanie i przyjęcie wiosny. Na wzgórzach mężczyźni rozpalali ogniska mające dodatkowo przyspieszyć oczekiwane przyjście wiosny i słonecznych dni. Młodzi wyruszali na łąki i do lasu w poszukiwaniu wierzbowych i leszczynowych witek pokrytych pąkami bazi z których następnie "budowali" wiechy. Sprzątano i wietrzono całe domostwa oraz tzw. obejście, prano pościel i szykowano świeże odzienie, pieczono placki a szczególnie wiosenne kołacze.

Pisanki - słowiańskie wzory rodzime. / Fot. R-K-P.prv.plNajważniejsze było jednak malowanie jajek - m.in. prasłowiański symbol życia, płodności i magicznej siły witalnej. Pisanka była bowiem szczególnym elementem magicznych obrzędów mogących zapewnić zdrowie i dorodność nie tylko domownikom ale i zwierzętom gospodarczym (w tym celu zwykło się np. pocierać nimi chore miejsca lub toczyć po grzbietach zwierząt).

Dla przepędzenia złych mocy, po zakończeniu wszelkich (mogących trwać nawet kilka dni) przygotowań do właściwego święta, w wieczór przedświąteczny obchodzono całe gospodarstwo i ziołami okadzano każdy jego zakątek. Nazajutrz obchodzono Śmigus - rytuał który początkowo polegał na uderzaniu się nawzajem rozkwitłymi witkami wierzbowymi, baziami. Wierzono, iż pozwala wygonić to tzw. złe, oczyszcza człowieka i daje mu siłę.

Kulminacją Jarego były zazwyczaj urządzane na świętych wzgórzach uroczyste uczty podczas których obdarowywano się kraszankami oraz igrzyska połączone ze śpiewem i tańcem. W pewnych regionach resztki jadła z tych uczt zakopywano w miedzach, celem zwiększenia płodności ziemi. Następny dzień rozpoczynano od obmywania się w świętej wodzie - z czasem rytuał ów przekształcił się w przedpołudniowy zwyczaj oblewania się zimną wodą zwany Dyngusem - miało to moc dodawania ludziom siły życiowej analogicznie tak, jak deszcz daje tę siłę roślinom (w jeszcze późniejszym okresie Śmigus i Dyngus połączono w jeden zwyczaj zwany dziś powszechnie Śmigusem Dyngusem). Wiele z tych tradycji zostało następnie przejęte przez późniejsze święto Wielkanocy.

Zaadaptowany współcześnie zwyczaj 'zderzania' się jajkami. Licencja GNU. / Fot. Walter J. Pilsak, Wikipedia - GNU Free Documentation LicenseWieczorem udawano się natomiast na mogiły przodków, gdzie wspominano zmarłych i pozostawiano dla nich jadło. Ostatnim rytuałem był zwyczaj sadzenia młodych drzewek, w korzeniach których zakopywano kawałki świątecznego kołacza.

W pewnych regionach dodatkowo urządzano barwne pochody zwierząt i ludzi przebranych za zwierzęta. Szły też w nich dziewczęta w brzozowych wiankach i młodzieńcy niosący palmy. Korowód zamykali muzykanci, którzy hałasowali głośno, żeby wywołać burzę, deszcz i pioruny - pierwsza wiosenna burza była bowiem postrzegana jako akt miłosny Peruna z Ziemią (dopiero po pierwszym grzmocie można było rozpoczynać wszelkie prace związane z uprawą roli).

Ratomir Wilkowski
Tekst opublikowany pierwotnie: Rodzimy Kościół Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Marzanna nie taka znów biedna a i z tym rozpalaniem ognisk nie tak do końca jest tak źle - rodzimowiercze związki wyznaniowe nadal obchodzą te święta w tradycyjny sposób ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozpalanie ognisk dziś by nie przeszło ... Ale okazuje się, że wiele pradawnych obyczajów przetrwało (chociaż zmieniono im rodowód) i wciąż topimy biedną Marzannę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Siemowit Czarny
  • Siemowit Czarny
  • 20.03.2012 12:11

Sława! I wzajemnie! Niechaj Bogi sprzyjają i wesołego Jajka!

A ci wszyscy anty-slawiści co tak bardzo nie lubią naszych postów jak widać mają ogromne problemy emocjonalne ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W 2012 ROKU !!! UDANEGO ŚWIĘTA JAREGO!!!
;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wywiad w radiu po swiecie w 2010 r.:
http://w226.wrzuta.pl/audio/0ddtWrg53v1/antyradio_warszawa_-_21_marzec_2010_09_00_04

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wywiad w radiu po swiecie: http://w226.wrzuta.pl/audio/0ddtWrg53v1/antyradio_warszawa_-_21_marzec_2010_09_00_04 w 2010 r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tradycja i jej kultywowanie to problem współczesnych czasów. Jednak to czy są, będą... zależy od nas samych. Stajemy się wygodni ponad wszelkie granice i działamy przeciw sobie, bo siedzimy w domu przed...
Zamiast wyjść z niego dotlenić się, naładować się światłem słońca...
Co ja tu plotę? Jak ktoś ma wiedzę, motywację i chęci z pewnością to robi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ucieka nam tradycja i obyczaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka fajnych wzorow na pisanki do pobrania stad: http://www.4shared.com/file/243622335/1020fd12/wzorki_na_wizytwki.html
przykladowa do zobaczenia tu: http://img94.imageshack.us/img94/4747/81653548.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

sława

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.