Facebook Google+ Twitter

Jarmark Królewski w Radziejowie

Jest już pewną tradycją w Radziejowie, że na przełomie sierpnia i września obchodzona jest rocznica płowieckiej glorii, a w jej przededniu odbywa się Jarmark Królewski. Imprezy te gromadzą zarówno mieszkańców Radziejowa jak licznych gości

Rycerstwo na rynku Radziejowa - Jarmark Królewski Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiOd kilku lat na przełomie sierpnia i września obchodzona jest rocznica płowieckiej glorii. Jest już pewną tradycją w Radziejowie, że w przededniu inscenizacji legendarnej bitwy stoczonej pomiędzy Zakonem Krzyżackim a wojskami Władysława Łokietka we wrześniu 1331 pod Płowcami (obecnie gmina Radziejów) odbył się na miejscowym rynku Jarmark Królewski.

Impreza rozpoczęła się 21 sierpnia o godz. 13 w sali widowiskowej RDK projekcją filmu historycznego "Gniazdo" w reż. Jana Rybkowskiego. Dwie godziny później na Rynku uroczyście otwarty został Jarmark Królewski. Odbyła się prezentacja ekwipunku rycerskiego, pokazów fechtunku i sprawności rycerskiej, formacji lekkozbrojnej, walki traktatowe, konkursy i zabawy plebejskie, a także pokaz tańców dawnych. O godz. 18 na boisku koło przedszkola przy ul. Polnej odbył się "Turniej łuczniczy i rzucania oszczepem dla wszelkiej gawiedzi o nagrodę burmistrza". Potem na Rynku zabrzmiał koncert pieśni średniowiecznej, przemaszerowało rycerstwo, które złożyło ślubowanie. Jarmark rozpoczęła i zakończyła salwa bombard i hakownic.Witold Strzałkowski płatnerz z Radziejowa Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiArtysta rzeźbiarz w drewnie Zbigniew Kiszka - Jarmark Królewski Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiNa rynku w międzyczasie tych imprez wystawione były kramy z jadłem, napitkami i wyrobami rękodzieła. Jarmark Królewski jak zwykle zgromadził, zarówno mieszkańców Radziejowa, jak i wielu gości.
Wszyscy na pewno wezmą udział w dniu następnym w rocznicowych uroczystościach w najbliższą niedzielę - 22 sierpnia jaka odbędzie się w historycznych Płowcach.

Pomnik w Płowcach Fot.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiW dniu tym na uczestników czeka moc atrakcji, najważniejszą z nich będzie oczywiście sama inscenizacja bitwy, która rozpocznie się o godzinie 15. Wcześniej, bo już o godzinie 10 na polu bitewnym, przy pomniku zbiorą się Drużyny Rycerskie. Godzinę przed bitwą odprawiona zostanie polowa msza święta. Ale o tym w następnym artykule.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.