Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19799 miejsce

Jarmark Królewski w Radziejowie 2015 rok

W dniu 22 sierpnia 2015 roku na Rynku Radziejowa odbyła się kolejna edycja „Jarmarku Królewskiego”, poprzedzającego XIV Inscenizacje bitwy pod Płowcami.

Rycerstwo / Fot. Karol SzmagalskiW tegorocznym Jarmarku Królewskim w Radziejowie wzięły udział bractwa i poczty rycerskie oraz rzemieślnicy i rękodzielnicy.

Sławomir Bykowski -Burmistrz Radziejowa / Fot. Karol SzmagalskiTo tu na Rynku Radziejowa nastąpiło uroczyste otwarcie Jarmarku Królewskiego, którego dokonał Marek Pawlak Przewodniczący Rady Miasta w imieniu Burmistrza Miasta Radziejowa Sławomira Bykowskiego. Podczas niego zagrzmiała salwa ze średniowiecznej broni czarnoprochowej. Nastąpiło powitanie i prezentacja przybyłych pocztów i bractw rycerskich.
Powitanie na Rynku Radziejowa - od lewej :( Sławomir Bykowski - Burmistrz Radziejowa, Marek Pawlak- Przewodniczący Rady Miasta, Maciej Maciejewski - dyrektor Domu Kultury) / Fot. Karol SzmagalskiPo prezentacji i powitaniu przybyłych gości, bractw i pocztów rycerskich na Rynku Radziejowskim a także równocześnie w Radziejowski Dom Kultury / Fot. Karol Szmagalskiparku za Radziejowskim Domem Kultury, odbyły się przeróżne konkurencje i zabawy plebejskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Były pokazy fechtunku i pojedynki rycerskie. Ponadto można było posłuchać historii o Zakonie Św. Jana popularnie zwanych joanitach, Kawalerach Maltańskich. Na Rynku Radziejowa odbył się Turniej „o miecz radziejowskiego fundatora”, czyli turniej bojowy przeznaczony dla rycerzy pieszych.


Przy ulicy Polnej / Fot. Karol SzmagalskiNa boisku przylegającym do miejskiego przedszkola przy ulicy Polnej odbyło się wiele turniejów i konkurencji. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konny pokaz kaskaderki w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Herbu Jastrzębiec z Gniezna.Radziejowski Dom Kultury / Fot. Karol Szmagalski

Album fotek z pokazu w Koronowie - Michał Bukolt
Album fotek z pokazu w Radziejowie

Na Jarmarku Królewskiego były kramy z jadłem, napitkami i wyrobami rękodzielników. Na Rynku Radziejowa / Fot. Karol SzmagalskiWśród wystawców : Witold Strzałkowski – znany Radziejowski Płatnerz (Pan Witold wyrabia piękne szable i miecze, wszystko zgodnie z wzorami historycznymi, na ścianie wyglądają niesamowicie a i jak ktoś powalczyć nimi zechciał to myślę, że do tego nadają się wspaniale.), Zbigniew Kiszko – rzeźbiarz ludowy;(znany z naszego z Bronisławia w powiecie radziejowskim, który wystawiał swoje działa wraz z córką. Posiada on Pracownię Rzeźby Ludowej. Pracuje w drewnie rzeźbiąc postaci, zwierzęta.), KGW Miasta Radziejowa i inni.

Album Fotek z Jarmarku Królewskiego
Budynek remizy strażackiej w głebi / Fot. Karol SzmagalskiZainteresowani z Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Kościuszki zwiedzali wieżę obserwacyjną, z której podziwiali panoramę Radziejowa i rozległych okolic.

Przemarsz / Fot. Karol SzmagalskiPunktem kulminacyjnym Jarmarku Królewskiego w Radziejowie o godzinie 20.30 był uroczysty przemarsz uczestników i zaproszonych gości przy świetle pochodni ulicami miasta. O godzinie 21.15 nastąpiło wystąpienie władz miasta i i zaproszonych gości.


Leszek Kalicki / Fot. Karol SzmagalskiLeszek Kalicki odczytał rys historyczny wydarzeń roku 1331. Wręczono nagrody zdobyte w całodniowych zmaganiach turniejowych, odśpiewano Bogurodzicę. Ostrzał średniowiecznej artylerii zakończył tegoroczny Jarmark Królewski w Radziejowie.

Slajd

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.