Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20255 miejsce

"Jarmark Królewski" w Radziejowie

Królewski Jarmark w Radziejowie na trwałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych powiatu radziejowskiego i jak zawsze przyciąga tłumy. Ciekawa i różnorodna formuła imprezy sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Leszek Kalicki jest wnukiem znanego gawędziarza, poety ludowego Józefa Prusinowskiego(1912-1998) działacza Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie, współzałożyciela i aktywnego za życia członka zespołu folklorystycznego “Kujawy”. Leszek Kalicki jest history / Fot. Karol SzmagalskiW przededniu inscenizacji legendarnej bitwy stoczonej pomiędzy Zakonem Krzyżackim, a wojskami Władysława Łokietka we wrześniu 1331 pod Płowcami, odbywa się w Radziejowie na rynku Jarmark Królewski, to żywe spotkania z historią, z obyczajami wczesnopiastowskimi. Od kilku lat w Radziejowie – jest to doroczne święto rękodzielników, lokalnych artystów, rzemieślników, przedsiębiorców, wystawców i samych mieszkańców .

Radziejowski Rynek / Fot. Karol SzmagalskiW dniu 16 sierpnia 2014 roku na XIII już Jarmark Królewski, podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy przygotowali niezwykle atrakcyjny program obchodów. Było uroczyste otwarcie Jarmarku Królewskiego na Rynku Radziejowskim. Zagrzmiały salwy z hakownic i piszczeli. Powitano rycerzy, którzy zaprezentowali się zgromadzonym. Odbyły się : prezentacja ekwipunku rycerskiego; pokazy fechtunku i formacji zbrojnych; zabawy plebejskie: tańce średniowieczne, gry i zabawy dla dzieci; Turniej łuczniczy i rzutu oszczepem. Rywalizowano na Rynku Radziejowskim w Turnieju rycerskim "O miecz „Radziejowskiego Fundatora". Na boisku przy ul. Polnej odbył się pokaz rycerski turniejowej jazdy konnej.

Przemarsz / Fot. Karol SzmagalskiW godzinach wieczornych przy blasku pochodni nastąpił przemarsz uczestników ulicami miasta, wręczono nagrody wieńczące zmagania turniejowe, wystąpili włodarze miasta i zaproszeni goście. Zaprezentowano Rys wydarzeń z 1331 roku. Jarmark zakończył uroczysty apel, Bogurodzica, salwa z hakownic i piszczeli .W czasie trwania Jarmarku wystawiono kramy z jadłem, napitkami i wyrobami rękodzieła. Była także możliwość wejścia na wieżę strażacką przy ul. Kościuszki i obejrzenia panoramy Radziejowa i okolicy. Wielu mieszkańców Radziejowa i nie tylko uczestniczyło w tym Jarmarku.

A oto reportaż z tej imprezy.
Album fotek
Pokaz slajdówHistoryczne Płowce / Fot. Karol SzmagalskiW dniu 17 sierpnia 2014 roku kolejna inscenizacja legendarnej bitwy pod Płowcami. To tu w roku tysiąc trzysta trzydziestym pierwszym Krzyżacy zorganizowali dwie łupieżcze wyprawy w nasz region. Miały one niezwykle brutalny charakter, płonęły wsie i pola, rabowano kościoły i klasztory.

Pomnik Władysława Łokietka w Radziejowie / Fot. Karol SzmagalskiPodczas drugiej z nich natknęli się na wojska polskie, z królem Władysławem Łokietkiem na czele. Doszło do bitwy w otwartym polu. Była ona bardzo krwawa, straty obu stron podobnie wysokie. Krzyżacy ustąpili z pola, na pobojowisku pozostali Polacy. Wedle średniowiecznych obyczajów, to oni więc byli tryumfatorami starcia.

Historyczne Płowce / Fot. Karol SzmagalskiByło to pierwsze zwycięstwo nad niepokonanymi dotąd wojskami zakonnymi. Płowce, w których król Władysław Łokietek odniósł zwycięstwo nad Krzyżakami były wsią królewską należącą do mocarstwa radziejowskiego. Majątek ten w roku 1555 został darowany Rafałowi Leszczyńskiemu, staroście radziejowskiemu. Płowce miały od najdawniejszych czasów kościół parafialny skasowany przez wymienionego Rafała Leszczyńskiego, apostatę. Po śmierci męża pozostała wdowa zwróciła kościół i poczyniła starania o powrót księdza katolickiego. Z czasem jednak parafia ta przyłączona została do Witowa, do której po dzień dzisiejszy należy.

Stary Ratusz i kościół Farny w Radziejowie / Fot. Karol SzmagalskiWarto przypomnieć, że Radziejów jest jednym z ciekawych historycznie, a także jednym z najstarszych miast na Kujawach . Tablica na kościele Farnym w Radziejowie / Fot. Karol SzmagalskiHistoria tego miasta, oprócz znaczenia politycznego (jako miejsce sejmików dla województwa brzesko-kujawskiego i inowrocławskiego), to przede wszystkim historia klasztoru franciszkańskiego. Inicjatorem fundacji klasztoru był książę brzesko-kujawski, Władysław Łokietek.Klasztor oo.Franciszkanów w Radziejowie / Fot. Karol SzmagalskiWładysław Łokietek pomny życzliwości franciszkanów krakowskich, którzy ukryli go i ocalili mu życie podczas walki o tron małopolski, powziął myśl odwdzięczenia się zakonowi poprzez nową fundację. Wzrok jego padł na Radziejów leżący w jego księstwie. Fundację książęcą potwierdzono na kapitule prowincjalnej w Opolu 14 września 1298 r.


Kościół Farny w Radziejowie
Stary Ratusz w Radziejowie
Radziejowski rynek

Klasztor w Radziejowie / Fot. Karol SzmagalskiSŁYNNY OBRAZ MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY U OO. FRANCISZKANÓW KONWENTUALNYCH W RADZIEJOWIE http://franciszkanie-radziejow.pl/sanktuarium/historia-obrazu/ / Fot. przeslaneKolejnym wydarzeniem dla tego miasta i klasztoru będzie Msza Święta jaka odbędzie się w dniu 14 września 2014 r. podczas której zostanie ustanowione Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Sanktuarium w Radziejowie
Klasztor oo.Franciszkanów w Radziejowie

Była to niezwykle udana i pożyteczna impreza, przybliżająca wiele faktów historii tego terenu.

Brawa dla organizatorów oraz uczestników tego „Jarmarku Królewskiego”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.