Facebook Google+ Twitter

Jarmark Staroci w Jeleniej Górze

Na Jarmark Staroci do Jeleniej Góry zjechało kilka tysięcy osób. I wcale im się nie dziwię. Bo podczas imprezy można było kupić dosłownie wszystko – od armaty, przez siekiery, biżuterię, wiertarkę do butów i popsutych lamp.

 

ulica długazbroja

duchowny


 

Na jarmarku wszystko możne być stare – od popularnych kilka lat temu zabawek np. kinder - niespodzianek, przez prawosławne krzyże, poniemieckie hełmy i książki z XVII wieku.


 

poniemiecka tabliczkazardzewiałe hełmy

wartośc tych zabawek? od 60 zł do 180Za każdym razem, gdy podchodziłam do stoiska zadawałam ten sam zestaw pytań: Czy się sprzedaje? I co najbardziej? Większość sprzedawców zgodnie twierdziła, że handel idzie dobrze – ludzie chętnie kupują stare butelki z pieczęciami, żyrandole, wazoniki i części „zamienne” do strych przedmiotów, które już mają w domu.


zegarkibutelkiszkatułki rozmaitości


Oczywiście przy okazji takich imprez pojawia się mnóstwo badziewia – śrubki, wiertła, buty, pistolety i węże ogrodowe. Również dzieciaki miały swoje 5 minut  - sprzedawały stare zabawki. Największe zainteresowanie tymi stoiskami wykazują same dzieci. 9-letania Paulinka powiedziała mi – dziś jesteśmy tu już godzinę i jeszcze nic nie zarobiłyśmy, ale wczoraj udało nam się trochę zebrać pieniążków.


zabawkiwielkie chlebyciekawe co mozna otworzyc tymi kluczami?Taki jarmark to raj dla kobiet, które lubią oryginalną biżuterię – można kupić na prawdę przepiękne, ręczne (!) wyroby

za kilka złotych. Pan, u którego kupowałam kolczyki powiedział, iż biżuterię wyrabiają i sprzedają w Dreźnie lub do sklepów, gdzie można ją kupić za około 20 zł. Ja za swój nabytek dałam 5 zł – Dlatego, że sprzedajemy tu bezpośrednio po kosztach produkcji. Inny sprzedawca biżuterii, Maciek powiedział, że jeżeli chcę, to zrobi mi kolczyki na miejscu – Choćby stało tu 5 palet z kolczykami, to panie  i tak będą chciały coś pomiędzy jednym a drugim. Dlatego robimy też na miejscu.

zyrandol wart 1900 zł

wystawamiedź

 
Ceny na jarmarku są przeróżne – można kupić wykopaną z ziemi butelkę za 5 zł, halabardę w cenach od 60 zł do 180 zł oraz żyrandol wart 1900zł (sic!). Byłam dość sceptyczna, gdy pan próbował mi wmówić, iż książka z 1759 roku kosztuje tylko 800 zł, ale nie znam się na tym. Może wśród czytelników w24 są eksperci?


książka warta 800zł

stoisko prawie jak dombutelki

Na jarmarku fascynuje różnorodność religijna i – nazwijmy to – epokowa. Obok katolickich krzyży dosłownie ociekających bogactwem, można zobaczyć drewniane, skromne krzyżyki. Dwa stoiska dalej leżą krzyże prawosławne, a w innym miejscu figurki uśmiechniętego Buddy i rzesza wesołych bożków. Ta różnorodność sprawia, że Jarmark Staroci to naprawdę otwarta impreza. To już nasza jeleniogórska tradycja, bez której ludzie po prostu nie wyobrażają sobie tego miasta.


krzyżprawosławny krzyż

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

jola duda
  • jola duda
  • 26.09.2010 19:07

dzis padało

Komentarz został ukrytyrozwiń
jola duda
  • jola duda
  • 26.09.2010 19:06

dziś padało

Komentarz został ukrytyrozwiń

OOO swietne zdjecia Adriano,dziekuje za piekna podroz wirtualna... : -)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie znam te widoki... We Wrocławiu jest podobna giełda na ul. Gnieźnieńskiej. Odbywa się w każdy ostatni weekend miesiąca. Czyli już w najbliższy weekend następna! Oj, chyba się wybiorę. A, ciekawe co za pajac postawił minusa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże miło pooglądać :) Kocham takie bibeloty, chociaż z kupowaniem ich jestem mocno ostrożna, oj mocno. Brawo:)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze ciekawe fotki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.