Facebook Google+ Twitter

Jaromi - Płyta CD pt. "Blubrane bluesy zez Pyrlandii

opowiadanie Jaromiego o płycie jego - z bluesami śpiewanymi w gwarze poznańskiej

Pod koniec zeszłego roku (2010) ukazała się płyta CD Jaromiego, z bluesami śpiewanymi w gwarze poznańskiej. A oto wypowiedzi Jaromiego, o poszczególnych utworach zamieszczonych na tym krążku:

1. Dum wew Kościanie
Od urodzenia mieszkam w bloku, więc śpiewam blues o swoich marzeniach wybudowania domu z ogrodem i knajpą w piwnicy, w której będę serwował dania własnego pomysłu, przy akompaniamencie własnych – granych przez siebie na gitarze i harmonijce bluesów.
2. Zielune papcie
Konfabulacje na temat relacji Ona-On, gdzie Ona usilnie usiłuje namówić kochanka do chodzenia w zielunych papciach, czemu On jest kategorycznie przeciwny. W utworze znalazła miejsce pierwsza w moim życiu solówka nagrana na trąbce.
3. Boogie Woogie Cyntryfugi
Usiłuję przybliżyć młodym pokoleniom, a także przypomnieć starym – budowę oraz działanie znakomitego urządzenia które niestety wyszło już prawie z użycia. Staram się skłonić słuchaczy do powrotu do jego używania, gdyż w jego budowie i działaniu tkwi cała poezja...
4. Nojdłym na gymyli
Tragiczny dramat opisujący niby to rewelacyjne wydarzenia znajdowania przeze mnie różnych skarbów na śmietniku, służących mi później tzw. „Wyższym Celom”. Jednakże nie wszystko układa się pomyślnie, gdyż pewnego razu znajduję przedmiot po którego uruchomieniu czuję się dużo gorzej, niż przed jego uruchomieniem.
5. Ktu nabroiuł
Jest to kalka typowego amerykańskiego kryminału przeniesiona w wielkopolskie realia, gdyż – jak się okazuje – u nas również wydarzają się podobne historie że policja kradnie, a niewinnego wsadzają... Gościnnie zagrał tu Najpopularniejszy Harmonijkarz w Polsce (dowód: napisano o Nim najwięcej piosenek) Michał „Cielak” Kielak.
6. A jo kce na bejmach nynać
Blues o sprzeciwianiu się tzw. „sprawiedliwym społecznie” równym szansom w dostępie do średniego bogacenia się, i popularyzacji indywidualnego bogacenia się ile tylko można i ile wlezie, i żeby bogacący się w ten sposób miał dużo więcej niż inni...
7. Frechowno baba
Blues o babie co uprawiała grabież w majątku naiwnego – zakochanego w niej faceta, który później przejrzał na oczy – jednakże dopiero po fakcie opuszczenia go przez ową babę, gdy był już doszczętnie przez nią ograbiony.
8. Blues dynuncjanta
Preparowanym elektronicznie głosem, odkrywam swe prawdziwe oblicze pracującego dla Służb Specjalnych agenta. Przy okazji wychodzi na jaw, że moje występy estradowe, są tylko przykrywką dla w/w tajnej działalności.
9. Nie byde fifnym szarankiym
Blues o tym jak dobre cechy mego charakteru, coraz bardziej zostają wypierane przez cechy złe, z którego to faktu jestem coraz bardziej zadowolony. Od kołyski – gdzie zamiast pić mleka, uciekałem na drzewo, po wiek starczy – gdzie zostaję prezydentem u Pigmejów tylko po to, by się nabijać z ich wymiarów...
10. Gdy bejmy mi wybulum
Kolejny blues o pieniądzach – tym razem o ich wydawaniu. Bo są po to aby je wydawać, a aby ich więcej wydawać, trzeba ich więcej zarabiać. Więc trzeba o mamonie śpiewać, śpiewać i jeszcze raz śpiewać – bo wtedy kasa płynie, płynie, i jeszcze raz ciągle jej mało...
11. Maślunka blues
Najpopularniejszy Harmonijkarz w Polsce (dowód: patrz 7) Michał „Cielak” Kielak gościnnie gra tu i śpiewa o najlepszym (po wycofaniu nie wiem czemu z obrotu handlowego Zakwasu Bydgoskiego) napoju mlecznym świata. Zapraszam wszystkich do konsumpcji.
12. Pyrki dla Pynżyrki
Moje konfabulacje dotyczące miłości do kobiety imieniem Pężyrka (gwarowo – Pynżyrka), uwielbiającej spożywać ziemniaki (gwarowo – pyry). Zaślepiony ową miłością, by swą ukochaną zadowolić – sadzę, doglądam, oraz zbieram owe bogate w skrobię warzywo i pełnymi koszami do domu przynoszę – co się odbija na moim zdrowiu powodując senne koszmary.
13. Czas tero na piwko
Patriotyczna pieśń masowa wychwalająca Sojusz Robotniczo-Chłopski przyczyniający się do rozbudowy naszej ukochanej Ojczyzny. Przedstawicielom owej klasy należą się chwile wypoczynku przy piwku, na które zawsze powinni znaleźć czas.
14. Łej, co by aby
Moje konfabulacje (gdyż jest niemożliwe by w rzeczywistości wydarzenia takie mogły mieć miejsce), na temat moich obaw o rezultat mego wejścia na piedestały z racji sławy i uznania społecznego, abym z tego powodu nie popełniał grzechów pychy, bufonady oraz zarozumialstwa, tudzież chamstwa, bezczelności i złośliwości.

Płytę promuje wideoklip, pt. "Nie byde fifnym szarankiym"Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.