Facebook Google+ Twitter

Jaromir Nohavica zaśpiewał w Krakowie

  • Anna K.
  • Data dodania: 2008-12-03 11:03

Czeski piosenkarz Jaromir Nohavica wystąpił przed krakowską publicznością we wtorek 2 grudnia 2008, w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jaromir Novavica podczas koncertu / Fot. Anna L. KaliszewskaKoncert Jaromira Nohavicy w Krakowie wieńczył trasę po Polsce, promującą czesko-polski projekt „Świat według Nohavicy”. Efektem projektu jest wydany w listopadzie dwupłytowy album, na którym polscy wykonawcy śpiewają utwory artysty. Na płycie można usłyszeć między innymi Krzysztofa Daukszewicza, Zbigniewa Zamachowskiego, Andrzeja Sikorowskiego i Wolną Grupę Bukowina.

Bezpośrednio przed koncertem Jaromira Nohavicy piosenki ze wspomnianej płyty zaśpiewali Tolek Muracki i Mirosław Czyżykiewicz. Następnie na scenie pojawił się sam Nohavica. Na początku podkreślił, że krakowski koncert jest dla niego szczególny, gdyż kończy trasę po Polsce i prawdopodobnie jest ostatnim przed przerwą, którą artysta planuje. Dlatego wykonał zarówno najnowsze piosenki, jak i te starsze, najbardziej znane. Nohavica biegle włada językiem polskim, dlatego sam zapowiadał swoje utwory, opowiadał anegdoty i zachęcał do wspólnego śpiewania. Początkowo grał na gitarze, następnie zmienił instrument na heligonkę. Wśród wykonanych utworów znalazły się między innymi „Tesinska”, „Sarajevo”, „Ostravo” i „Futbol”. W ostatniej części koncertu Nohavica wykonał jeszcze kilka utworów z zespołem oraz Tolkiem Murackim. Gdy publiczność poprosiła o bis, artysta zaśpiewał oczekiwaną „Kometę” i obiecał, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, że wkrótce znów zawita do Krakowa. Nohavicę pożegnały owacje na stojąco.

Jaromir Nohavica urodził się w 1953 roku w Ostrawie, w Czechach. Karierę rozpoczynał pisząc teksty dla innych wykonawców. Z własnym repertuarem zaczął występować w latach osiemdziesiątych, a w roku 1988 ukazała się jego pierwsza płyta „Darmodziej”. Stopniowo zyskał popularność i obecnie ma w dorobku kilkanaście albumów. Wykonywane przez Nohavicę utwory to połączenie poetyckich tekstów z muzyką folkową, bogatą w słowiańskie wpływy. W jego repertuarze można też znaleźć piosenki biesiadne, rubaszne, a także utwory dla dzieci. W 2002 roku artysta zagrał główną rolę w paradokumentalnym filmie Petra Zelenki „Rok diabła”. Najnowsza płyta Jaromira Nohavicy, wydana w 2008 roku, nosi tytuł „Ikarus”. W listopadzie tego roku ukazał się także czesko-polski album „Świat według Nohavicy”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo lubię Jarka Nohavicę i bywam na jego koncertach. Pisze niebanalne teksty piosenek zaś akompaniament na guzikowej harmonice lub gitarze dodaje jego wykonaniom wiele specyficznego uroku. Najbardziej nie podoba mi się, kiedy usiłuje tłumaczyć swoje teksty na język polski albo śpiewa swoje piosenki po polsku. Język czeski charakteryzuje się inną rytmiką, melodyką, akcentowaniem słów i nie da się dobrze przetłumaczyć tych tekstów na polski. Nie podobają mi się z tego powodu wykonania jego piosenek w języku polskim. Najlepiej poznać czeski i słuchać ich w oryginale :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.