Facebook Google+ Twitter

Jarosław Gowin gościem drugiego dnia toruńskiego Welconomy

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Drugiego dnia "Welkonomy Forum in Toruń" sesja plenarna dotyczyła innowacyjności we współczesnej nauce. Uczestniczył w niej dr Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jarosław Gowin na Welconomy Forum in Toruń. / Fot. Fot. M. WróbelJarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego był gościem kongresu gospodarczego “Welconomy Forum in Toruń” pod hasłem "Integracja i Współpraca. Gospodarka - nauka - innowacyjność". Uczestniczył w debacie na temat nauki między innymi z: prof. Piotrem Błędowskim, dyrektorem Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Witoldem Słowikiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju; Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego; Tomaszem Zaboklickim

- Dorobek ostatniego ćwierćwiecza niepodległej Polski pod wieloma względami jest imponujący, dobrze wykorzystaliśmy też ostatnie przeszło 10 lat naszej obecności w Unii Europejskie. Doceniając ten dorobek, pewnie wszyscy mamy takie poczucie, że można było ten czas wykorzystać lepiej - podkreślił wicepremier.
W wypowiedziach stwierdził również, iż jeżeli chcemy żeby polska gospodarka była w sposób trwały konkurencyjna, musimy w jak największym stopniu opierać wzrost gospodarczy o zasoby polskiej nauki. Gowin przypomniał że nasze PKB to dwie trzecie średniej unijnej, a zarobi przeciętnego mieszkańca naszego kraju to jedna trzecia tej średniej.

Jarosław Gowin na Welconomy Forum in Toruń. / Fot. Fot. M. WróbelPolska gospodarka w bardzo dużym stopniu zależna jest od kapitału zagranicznego i od inwestorów zewnętrznych. Zawsze należy się cieszyć, gdy pojawiają się nowe inwestycje zwłaszcza w obszarach innowacyjnej gospodarki, ale powinno nam zależeć w pierwszej kolejności, aby rozwijały się polskie firmy, bo kapitał ma narodowość - zauważył wicepremier.

Wicepremier przypomniał, że w piątek został przedstawiony projekt nowelizacji Ustawy o innowacyjności, która to ustawa weszła w życie pod koniec poprzedniej kadencji zainicjowana została przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Gowin mówił o niej, że w pierwotnym kształcie zawierała wiele sensownych rozwiązań. W kształcie finalnym, okrojonym zwłaszcza o ulgi podatkowe na skutek interwencji ówczesnego ministra finansów, jest właściwie bezużyteczna. Dlatego jest nowelizowana zawierająca poprzez wprowadzenie ulg podatkowych, i szeregu ułatwień zarówno dla przedsiębiorców i naukowców.

Publiczność. / Fot. Fot. M. WróbelGowin podkreślił, że bardzo ważnym partnerem dla biznesu powinny być instytuty badawcze. Jednak, jak dodał, tylko część z nich uprawia badania na światowym poziomie i potrafi dobrze zorganizować współpracę z gospodarką, a część jest dotknięta plagą produktu przeciętnej jakości, nie uprawia badań czy je symuluje, i to musi się zmienić.

Jarosław Gowin na Welconomy Forum in Toruń. / Fot. Fot. M. WróbelWicepremier Gowin twierdzi, że rozpoczęły się już prace na nową ustawą o instytutach badawczych, m.in. sprawdzane są rozwiązania stosowane w Europie i na świecie, które mogłyby zostać wykorzystane w Polsce. - Będziemy chcieli powiązać instytuty badawcze w jedną taką sieć lub kilka sieci, żeby skumulować i lepiej wykorzystać ich potencjał - zapowiedział.
- Trzeba stworzyć też nową ścieżkę kariery akademickiej. Pracujemy nad rozwiązaniami. Mam nadzieję, że wejdą w życie na początku przyszłego roku akademickiego, nie od początku, ale w trakcie. Będziemy dążyć do tego żeby doktoraty, habilitacje tytuły profesora można było uzyskiwać w oparciu nie tylko o pracę teoretyczną, ale także w oparciu o wdrożenia, współpracę z przemysłem, współpracę z gospodarką.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.