Facebook Google+ Twitter

Jarosław Kaczyński i TVP złamali ciszę wyborczą?

Zdaniem PKW organy ścigania powinny przeanalizować czy TVP dopuściło się złamania ciszy wyborczej. Kandydat PiS-u zachęcał do głosowania, a kanał informacyjny publicznej telewizji tą wypowiedź transmitował.

Jarosław Kaczyński po wyjściu z lokalu wyborczego, gdzie oddał głos, zorganizował krótką konferencję prasową, na której namawiał wszystkich do wzięcia udziału w wyborach. Prezes PiS odpowiedział też na pytanie gruzińskiej dziennikarski o przyszłe stosunki Polski z Gruzją. "Dla mnie Gruzja jest niesłychanie bliskim krajem. (...) Na pewno polecę do Gruzji niezależnie od wyników wyborów" - mówił Jarosław Kaczyński. Konferencję tą transmitowała telewizja TVP INFO.
Państwowa Komisja Wyborcza, podczas konferencji, odniosła się do zaistniałej sytuacji. Zdaniem członków PKW wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego wymaga analizy, ale nie przez komisję, a przez organy ścigania.

PKW przed pierwszą turą wyborów wydała komunikat w sprawie ciszy wyborczej, z którego jasno wynika, że kandydatom nie wolno wygłaszać przemówień oraz zachęcać do udziału w wyborach: "Kampanii wyborczej nie można prowadzić na 24 godziny przed dniem głosowania i w dniu głosowania aż do jego zakończenia. W tym okresie zakazane jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji na rzecz kandydatów. (...) Dopuszczalne jest także prezentowanie osób zachęcających do udziału w wyborach. Wypowiedzi tych nie powinni jednak udzielać kandydaci na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ani osoby wchodzące w skład tzw. sztabów kandydatów lub powszechnie kojarzone z danym kandydatem, gdyż może być to odbierane jako niedozwolona mobilizacja elektoratu tego kandydata."

Źródła:
Gazeta.pl
Komunikat PKW w sprawie ciszy wyborczej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.