Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34476 miejsce

Jaruzelski chciał się zabić na wieść o planach inwazji ZSRR

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-15 08:13

- Od początku nie mieliśmy co do tego wątpliwości, że powstaje nowy ośrodek władzy. Solidarność nie chciała się dzielić władzą, chciała całej władzy - mówi były szef MSW gen. Czesław Kiszczak w rozmowie z "Polską".

Gen. Czesław Kiszczak. / Fot. Mateusz Wróblewski/PolskapresseKiszczak opowiada też, dlaczego jego zdaniem wprowadzenie stanu wojennego w Polsce było koniecznością i czemu gen. Wojciech Jaruzelski chciał popełnić samobójstwo.

Kiedy zapadła decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego?
12 grudnia 1981 r. między 9.00 a 9.30 rano w gabinecie premiera. Przed wojną było to mieszkanie marszałka Piłsudskiego. Wstępną decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego przyjęli generałowie Wojciech Jaruzelski, Florian Siwicki, Michał Janiszewski i ja.

Wstępną?
Miałem dalej śledzić rozwój wypadków w stoczni. Jeśli mielibyśmy sygnał, że można dogadać się z Solidarnością, to jeszcze raz zaryzykowalibyśmy i odłożylibyśmy wprowadzenie stanu wojennego. O 14.00 zadzwonił jednak do mnie Jaruzelski i dał rozkaz do rozpoczęcia operacji.

Od kiedy była przygotowywana?
Od sierpnia 1980 roku, gdy zaczęły się strajki. Chcieliśmy prowadzić rozmowy z Solidarnością i nakłonić ich do znalezienia złotego środka. Gotowi byliśmy uznać legalną działalność związku i pójść na wiele innych ustępstw. W tym celu do Gdańska pojechał na rozmowy wicepremier Mieczysław Jagielski i podpisał słynne porozumienia sierpniowe.

Jednocześnie przygotowywaliście stan wojenny...
W każdej instytucji typu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych czy Obrony Narodowej jest specjalna komórka, która przygotowuje rozwiązania na wypadek zagrożenia. I ta komórka planowała użycie sił i środków. Potem, w zależności od rozwoju sytuacji, budowało się dalsze plany. W sierpniu 1980 r. powstała w MSW specjalna grupa oficerów, która zajmowała się planowaniem.

Teza, że wprowadziliście stan wojenny, by uchronić Polskę przed sowiecką interwencją, jest nieprawdziwa.
My z góry zakładaliśmy, że towarzysze radzieccy tego w spokoju nie zostawią.

Cały wywiad przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.