Facebook Google+ Twitter

Jaruzelski przeprosił za użycie przemocy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-28 19:39

Wojciech Jaruzelski zakończył składanie wyjaśnień w procesie autorów stanu wojennego. Generał przeprosił w swoim oświadczeniu za użycie przemocy przez milicję i wojsko podczas stanu wojennego. Przyznał także, że skala internowań i zwolnień z pracy była niewłaściwa.

Zdaniem doktora Antoniego Dudka z Instytutu Pamięci Narodowej, przeprosiny Jaruzelskiego zasługują na uznanie, jednak nie zwalniają go z odpowiedzialności prawnej ani moralnej za jego czyny.

Wojciech Jaruzelski podkreślił, że postawione mu przez pion śledczy IPN zarzuty dotyczące kierowania związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym są absurdalne, bo stawiają go na równi z hersztami grup przestępczych i mafiosami. Antoni Dudek uważa, że zarzut postawiony Jaruzelskiemu nie jest niedorzeczny i w pełni oddaje to, co działo się w Polsce po grudniu 1981 roku. Dudek podkreśla, że związek przestępczy o charakterze zbrojnym może mieć zarówno charakter porozumienia gangsterów, jak i grupy wojskowych i cywilów, którzy przy pomocy wojska rozbili ruch społeczny, internując przy tym prawie 10 tysięcy ludzi.

Wojciech Jaruzelski zapowiedział, że w dalszej części procesu będzie odpowiadał na pytania tylko sądu i swoich obrońców. Odmówi natomiast odpowiedzi na pytania prokuratury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.