Facebook Google+ Twitter

Jaruzelski: Wprowadzenie stanu wojennego dyktowane wyższą koniecznością

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-02 11:57

Wojciech Jaruzelski rozpoczął składanie zeznań w procesie autorów stanu wojennego. Jaruzelski nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Tekst wyjaśnień 84-letniego Wojciecha Jaruzelskiego liczy ponad 200 stron.

Przed warszawskim Sądem Okręgowym rozpoczęła się kolejna, druga rozprawa w tym procesie autorów stanu wojennego. Tydzień temu, sąd przerwał rozprawę z powodu nieobecności adwokata jednego z oskarżonych.

Na rozprawie, podobnie jak na poprzedniej, nie ma generała Czesława Kiszczaka - w 1981 roku szefa MSW. Sąd zdecydował się prowadzić rozporawę pod nieobecność Kiszczaka - jednego z oskarżonych. Jego nieobecność uznał za nieusprawiedliwioną. Kiszczak przyszłał do sądu pismo, w którym wyjaśniał, że w dniu rozprawy umówił się na badania lekarskie. Nie przedstawił jednak żadnych zaświadczeń lekarskich.

Generał Wojciech Jaruzelski powiedział, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego dyktowana była wyższą koniecznością i - jak dodał - ocaliła Polskę przed katastrofą. W procesie autorów stanu wojennego Jaruzelski nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Jaruzelski przyznał, że stan wojenny był złem, jednak - jak to ujął - złem mniejszym od tego, którego groziło realnie i niechybnie. Generał dodał, że "Solidarność" miała dalekosiężną historyczną rację, która w ostatecznym rachunku jako demokratyczny wolnościowy cel i wizja, zwyciężyła. "My jako władze mieliśmy rację pragmatyczną, sytuacyjną" - mówił generał Jaruzelski. Jego zdaniem, pozwoliło to zapobiec katastrofie i dojść do punktu w którym przemiany mogły zrealizować się - jak to ujął - nie jako konfrontacyjne burzenie, ale jako pokojowy demontaż. Tekst wyjaśnień Wojciecha Jaruzelskiego liczy ponad 200 stron.


Prokuratura IPN-u w sprawie postawiła zarzuty 9-ciu osobom, członkom utworzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku WRON oraz Rady Państwa PRL, która formalnie wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Proces zaczął się 12 września, ale na ławie oskarżonych zasiadło już tylko 7 osób (jedna osoba zmarła, a drugą ze względu na przebyty zawał serca wyłączono do odrębnego postępowania).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.