Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2043 miejsce

Jasełka w Wojciechowie

Czas świąt Bożego Narodzenia to czas kolędowania i jasełek. Niecodziennie w tym roku świętuje się w Wojciechowie. W miejscowym, zabytkowym drewnianym kościele zaprezentowano spektakl - Jasełka. Wiadomości24.pl też były wtedy w Wojciechowie.

Święta Rodzina / Fot. Andrzej MorozWojciechów, to niewielka gmina wiejska w powiecie lubelskim ziemskim. Obok znanej powszechnie Wieży Ariańskiej i kuźni, okolica słynie z sielskiego, polskiego krajobrazu przeciętego maleńką rzeczką oraz okraszonego wzniesieniami, cieniem lasu i łanami zboża…

Wojciechów jednak to również zabytkowy drewniany kościół wpisany w burzliwe historie tej ziemi. Budowany przez miejscowych katolików i zniszczony przez arian, znowu stoi i wokół siebie skupia ludzi, dla których wiara i tradycje ludowe są nierozłączne. I w tym właśnie niewielkim, a pięknym modrzewiowym kościółku dwukrotnie prezentowana jest sztuka teatralna zwana powszechnie jasełkami, w której zagrają i młodzi i starzy, i znani i zupełnie nieznani mieszkańcy Ziemi Wojciechowskiej. Sztuka oparta na biblijnym przekazie nawiązuje do współczesności. Obok Świętej Rodziny, aniołów i diabłów, będzie można spotkać w niej współczesną młodzież, panie i panów z parlamentu, dziennikarza a obok Dzieciątka Jezus - żywego autentycznego bobasa. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć stół zastawiony butelkami z alkoholem i młodych ludzi odurzonych narkotykami. Oprawa muzyczna również, jak na warunki wiejskiej parafii, niecodzienna.
Anioł / Fot. Tomasz Zawadzki, Radio Lublin
Bo chociaż królować będą kolędy - w trakcie pantomimy usłyszeć będzie można ostre i głośne dźwięki znane wyłącznie z dyskotek okraszone w innych miejscach skoczną polką. Życie współczesnego Polaka wypełnione jest przeciwnościami: obok spraw Bożych - sprawy ludzkie. Obok miłości - nienawiść. Obok dobra - zło. I właśnie taką rzeczywistość pragnęli pokazać nie tylko swoim sąsiadom wojciechowscy aktorzy. Nie tylko mieszkańcom Ziemi Wojciechowskiej, ale także mieszkańcom Lubelszczyzny, którzy przy okazji świąt goszczą u swoich bliskich. Przez
godzinę w drewnianym wojciechowskim kościele diabły zmierzą się z aniołami, dobro ze złem a ludowa pastorałka ze współczesnym brzmieniem.

Premiera spektaklu odbyła się wczoraj w południe. Druga prezentacja jasełek
odbędzie się w uroczystość Trzech Króli, 06 stycznia 2010 r. ok. godz. 18.15

Diabeł / Fot. Tomasz Zawadzki, Radio LublinJak napisano na www.wojciechow.eu - lokalnej witrynie internetowej "Pragniemy Państwa gościć w naszym Wojciechowie, by we wspólnej zadumie nad codziennością odkrywać Źródło Mocy, jaką jest nowo narodzone Dziecię. Bądźcie Państwo z nami w te dni. I zanieście innym mieszkańcom Lubelszczyzny przez swoje kamery i mikrofony oraz zdjęcia nasze przesłanie: w te dni Pokój i Miłość pokona zło!"

Byłem. Widziałem. Jak wszyscy oglądający spektakl jestem pod wrażeniem! Aktorzy włożyli mnóstwo serca w przedstawienie. Obecność mediów pomogła dotrzeć z przesłaniem do większej grupy ludzi. Bo święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, to czas nie tylko zabawy. To również czas refleksji nad tym, co ważne, a jakże często niedostrzegane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Henryk S.
  • Henryk S.
  • 26.01.2011 20:13

Panie Andrzeju, bylem dzisiaj w waszym kościele. Znajomi powiedzieli mi że w tym roku również wystawiacie spektakl. To naprawdę kawal dobrej roboty! Życzę zespołowi wielu sukcesów, bo ma w sobie tak wielki potencjał, że aż szkody by było to zmarnować. Bez pomocy Gminnego Ośrodka Kultury. Bez pomocy wójta. Z "błogosławieństwem" i życzliwością proboszcza w jednej z tysięcy polskich wsi powstał prawdziwy teatr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nocleg zapewnię! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż serce się raduje. Niestety mam zbyt daleko, ale kiedyś tam trafię. Może rowerkiem?
Podobne klimaty, ale inne link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już 6 stycznia druga odsłona wojciechowskiego spektaklu. Mieszkasz niedaleko??? Przyjedź i obejrzyj! A w drugierj połowie stycznia przedstawienie ekstra i poza planem: w sali na 400 osób. Też w Wojciechowie :) I to będzie chyba koniec sezonu? :) Z Lublina 25 km., z Nałęczowa 6 km., z Bełżyc 6 km... Niedaleko! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam na jasełka do Wojciechowa! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.12.2009 11:30

+ dla organizatorów za kultywowanie tradycji i ;) i dla Autora za to, że widział i przekazuje nam nieobecnym :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.