Facebook Google+ Twitter

Jasienica Górna - jak strumyk zmienił się w rwący potok

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-09-07 10:45

Współautorzy: Michał Hodurek

Po nocnej ulewie (ze środy na czwartek) mały strumyk Płocha - który na co dzień ma zaledwie kilkanaście centymetrów głębokości - zamienił sie w rwący potok wypełniając całe swoje koryto.

Rzeka Raba. / Fot. Michał HodurekNad ranem sytuacja nie była jeszcze groźna, gdyż deszcz padał nieco słabiej. Po godzinie 7 ulewa przybrała na sile i koryto już nie wystarczyło „rzeczce". Zaczęła rozlewać się
po sąsiednich terenach zalewając w ten sposób podwórka sąsiadów. Deszcz padał nieustannie i woda przybierała coraz szybciej. Ze wszystkich okolicznych pól wpływały do Płochy wody, których ziemia - niestety - już nie była w stanie wchłonąć. Około godziny 10 rozlewisko miało w niektórych miejscach już kilkadziesiąt metrów.

Jednakże ciągły monitoring stanu wody zarówno ze strony władz tj. sołtys Jasienicy Górnej i burmistrza Otmuchowa, jak również ze strony Straży Granicznej, policji oraz kilku jednostek Straży Pożarnej (Otmuchów, Wójcice) okazał się pomocny. Bardzo szybko dostarczono worki na piasek i wtedy sąsiedzi zaczęli szybko tworzyć małe zapory, by skierować przybierającą wodę w stronę podwórka i nie dopuścić do zalania domostw.

Niestety, woda wdarła się do domów, zalała drogę biegnącą wzdłuż rzeki i ciągle przybierała. Nadziei na poprawę nie było, a niebo była wciąż czarne. Na szczęście około godziny 16 deszcz zaczął padać mniej intensywnie i poziom wody ustabilizował się. Przez cały czas stan wody był kontrolowany i kto potrzebował pomocy – otrzymał ją. Wieczorem woda powoli zaczęła opadać i dzisiaj rano rzeka powróciła do swojego koryta. Rozlewisko jednak pozostało i potrzeba wielu dni, by zniknęły ślady powodzi, ale niestety - te które pozostawiła ona w domach – nie znikną szybko.

Zdjęcia z Jasienicy Górnej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

świetny debiut! Szkoda, że nie możnaby jednego czy dwóch zdjęć z tej galerii, do której prowazi link dołączyć do galeriii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! O to chodzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.