Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13959 miejsce

Jasło pod wodą. W nocy nie wytrzymały wały na Wisłoce

W piątek na długości 40 metrów puściły wały na Ropie, zalewając zalewając m.in. halę sportową i osiedla przy ulicach Sikorskiego, Szkolnej i Szajnochy. Niestety w nocy, z 4 na 5 czerwca, nie wytrzymał też wał na Jasiołce w okolicach ulic 17 stycznia i Żeromskiego. Ewakuowano ok. 1200 osób.

 / Fot. screen ze strony jaslonet.plRopa, Wisłoka i Jasiołka - wszystkie trzy rzeki, które przepływają przez Jasło przekroczyły stany alarmowe i poczyniły niewyobrażalne straty w mieście.
Ropa przekroczyła stan alarmowy o 3 metry, podobnie Jasiołka (ponad 2 m. w okolicach ulicy Kazimierza Wielkiego) oraz Wisłoka (ponad 3 m. w okolicach osiedla Krajowice).
4 czerwca doszło do zalania osiedli: Gądki, Rafineryjnego, Kaczorowy, a także m.in. ulice: Mickiewicza, Krakowska, Szkolna, Szajnochy, Sikorskiego, plac Bartłomieja. Pod wodą znalazły się też szkoły ( Zespół Szkół Budowlanych i Gimnazjum nr 2), sklepy, drukarnia miejska, a nawet siedziba Rejonowej Straży Pożarnej, którą trzeba było ewakuować. Zalana jest blisko 1/3 miasta.
Gdy po południu wydawało się, że woda opada, puściły wały na Jasiołce. Doszło do przeciekania wału w okolicach ulicy 17 stycznia i Żeromskiego. Nocą z 4 na 5 czerwca konieczna była ewakuacja 1200 osób.
Dla wszystkich, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy udostępniono autobusy, które przewożą ich do miejsc noclegowych, zorganizowanych w szkołach podstawowych, Gimnazjum nr 1 oraz w budynku I LO. Z okolic Jasła powodzian trzeba było ewakuować helikopterami. Jasiołka w maju 2010 roku. 4 czerwca 2010 przekroczyła stan alarmowy w tym miejscu ponad 2 metry. Zalana została ulica Szajnochy, Kazimierza Wielkiego. / Fot. Pitak/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Jasiolka_jaslo_17-05-10_16-20.jpg
Do miasta ściągają służby ratownicze z południowej Polski ze sprzętem ratunkowym. Policja podjęła decyzję o zamknięciu miasta, by nie utrudniać akcji ewakuacyjnej. W tej chwili z Jasła nie można wyjechać, ani do niego wjechać. Ograniczono też ruchu samochodów osobowych po mieście.
Nieprzejezdny jest most na Wisłoce przy ulicy Mickiewicza oraz most na Ropie w kierunku Gorlic, zamknięta jest też droga krajowa nr 73 Jasło-Kołaczyce.
Nawet najstarsi mieszkańcy miasta nie pamiętają takiej wody w Jaśle. Pod wodą znalazły się nie tylko tereny zalewowe, ale też osiedla, które nigdy powodzią zagrożone nie były.

Jasło. Zniszczone przez powódź tory kolejowe w Jaśle. / Fot. PAP/Darek DelmanowiczCzytaj też:
Gorliczanie walczą z wielka wodą
Gorlice i Biecz walczą z powodzią. Podkarpacie znów zalane
Biała wylała w Tarnowie. Trwa walka o miasto
Małopolska. Gmina Ropa znalazła się pod wodą
Kolejna fala płynie przez Sandomierz. Ma 7 metrów wysokości
Druga fala powodziowa pustoszy Polskę
Gmina Wilków przygotowuje się na przyjście drugiej fali

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Od 10 lat nic nie zrobiono w tym kierunku by zabezpieczyć nas przed tym.Kto za to odpowiada i gdzie są pieniądze ,które były przeznaczane na zabezpieczenia i prace melioracyjne.To wszystko ściema i robienie z nas wała Rici

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja pamiętam powódź w Jaśle w roku 1988 lub 1989. Wjazd od Pilzna był niedostępny. Wezbrane wody rozmyły cmentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.