Facebook Google+ Twitter

Jasna kometa ponad naszymi głowami

Obecnie na niebie widoczna jest jasna kometa nosząca nazwę C/2006 M4 (SWAN). Można ją obserwować już od początku września. Teraz jednak, wbrew temu co mówili astronomowie kometa gwałtowanie pojaśniała.

Poinformował o tym dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Kometa, o której mowa odkryta została w połowie lipca b. r. przez Michaela Mattiazzo i Roba Matsona. Zauważyli ją przeglądając zdjęcia SOHO/SWAN. Nazwano ją C/2006 M4 (SWAN). Naukowcy obliczyli jej orbitę i ustalili, że zbliży się ona do Ziemi na przełomie września (28 września była najbliżej Słońca) i października.

Astronomowie orzekli, iż C/2006 M4 (SWAN) w miarę oddalania się od naszej planety będzie stopniowo tracić swą jasność. Miała być widoczna przez lornetki do końca października. Jednak, tak jak wspomniałem wcześniej kometa sprawiała nie lada niespodziankę i 24 października nagle pojaśniała. Donoszą o tym obserwatorzy nieba w Polsce oraz ci rozrzuceni po całym świecie.

Teraz można zobaczyć ją nawet gołym okiem, ponieważ jej jasność zwiększyła się do 4.0-4.5 wielkości gwiazdowej. A co ciekawe kometa wciąż jaśnie, a astronomowie nie mają pojęcia kiedy to się skończy.
Skierujcie swój wzrok ku niebu. Kometę można zobaczyć patrząc na wieczorne ok. 30 stopni nad zachodnim horyzontem. Przeszła właśnie z konstelacji Korony Północy do Herkulesa.

Źródło: http://ww6.tvp.pl/1876,20061026413018.strona

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.