Facebook Google+ Twitter

„Jasne dni” Zsuzsy Bánk. Recenzja książki

Zsuzsa Bánk snuje swoją opowieść w „Jasnych dniach” wolno i dokładnie. Czytelnik ma wrażenie, że zewsząd otacza go gęsta mgła, która unosząc się odsłania coraz to inne wydarzenia z życia występujących w powieści bohaterów.

 / Fot. Maria SelkeAkcja utworu rozpoczyna się w latach sześćdziesiątych XX wieku w niewielkim niemieckim miasteczku Kirchblüt, do którego trafia rodzina węgierskich artystów/uchodźców. Narratorką „Jasnych dni” jest jedna z bohaterek powieści. To za jej sprawą poznajemy historię przyjaźni Ai, Karla i Seri. Cierpliwie śledzimy szczegóły dzieciństwa, wieku dorastania oraz pierwsze uczuciowe wzloty i upadki, a także skutki jakie wywarły one na ich wzajemne relacje. Równolegle toczy się opowieść w warstwie dorosłej, której bohaterami są rodzice trójki młodych przyjaciół. Oni również muszą zmierzyć się z własnymi demonami i rozliczyć z nie zawsze łatwą przeszłością. Jedni i drudzy wywierają na siebie wpływ. Towarzyszące im przeżycia sprzyjają kształtowaniu tożsamości młodych i ponownemu odkrywaniu siebie przez dorosłych.
Tytułowe „Jasne dni” to jasne strony naszego życia. Przez niektórych mogą być utożsamiane z dzieciństwem, przez innych z pierwszym uczuciem czy macierzyństwem. Ważne, aby występowały u każdego. Dają bowiem siłę do przetrwania chwil ciemnych, które także nierozerwalnie związane są z ludzką egzystencją.
W swojej najnowszej powieści Zsuzsa Bánk podkreśla rolę przyjaźni, lojalności wobec drugiego człowieka. Zmusza ponadto czytelnika do refleksji nad różnymi wyborami ludzi oraz nad ich późniejszymi konsekwencjami. Na koniec zaś podpowiada, że mamy możliwość wyboru i możemy zachować jasne dni w świadomości, a ciemne oddać losowi.
Warto zgłębić tę historię, czas na jej przeczytanie na pewno nie będzie zmarnowany.

Zsuzsa Bánk
„Jasne dni”
Wydawnictwo CZARNE
Wołowiec 2014

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.