Facebook Google+ Twitter

Jastrzębia Góra nie chce uchodźców z Czeczenii

Współautorzy: Tomasz Piechal

Mieszkańcy nadmorskiej Jastrzębiej Góry nadesłali do Wiadomości24.pl list z protestem przeciwko planom umieszczenia u nich ośrodka dla uchodźców. - Z Czeczenami nie poradziły sobie nawet wielkie Katowice. Tu wystraszą turystów i doprowadzą nas do ruiny - uważają przestraszeni ludzie. Uchodźców może być od 200 do 400. Stałych mieszkańców Jastrzębiej Góry ledwie tysiąc.

Plaża w Jastrzębiej Górze / Fot. PAP/Beata TomaszewskaZdaniem autorów listu, ośrodek w Jastrzębiej Górze ma zamiar założyć firma Opal, która do końca stycznia musi zamknąć prowadzony przez siebie obóz uchodźców z Czeczenii w Katowicach. Zamyka go ponoć wskutek skarg na rozboje, bójki, żebractwo i drobne kradzieże, jakich dopuszczać mieli się Czeczeńcy.

- Dziewięćdziesiąt procent z nas zajmuje się turystyką tj. wynajmem pokoi, gastronomią, prowadzeniem barów. Z sezonu, który zazwyczaj trwa od czerwca do sierpnia utrzymujemy się przez resztę roku - piszą mieszkańcy Jastrzębiej Góry. - Jeśli uchodźcy wystraszą turystów, o dotychczasowym sposobie zarobkowania będziemy mogli zapomnieć, we własnym kraju zostaniemy bez środków do życia, bez prawa do bytu.

Dzieci uchodźców z Czeczenii. / Fot. PAP/Mirosław Trembecki- Nawet sprzedając swój dotychczasowy dorobek, domy i nieruchomości, nie zdobędziemy środków choćby na kupienie mieszkania gdziekolwiek indziej, ponieważ ziemia tutaj stanie się bezwartościowa, nikt nie kupi nieruchomości w miejscu, gdzie 500 osób to uchodźcy a 1000 - mieszkańcy - obawiają się ludzie. - Dlaczego nie spytano mieszkańców o zdanie, nie poinformowano władz, choćby burmistrza. Czyżby interes społeczności nie był ważny, czy liczy się tylko dochód kilku osób?

- Nie jesteśmy rasistami, ale należy wybrać inną lokalizację - przekonują autorzy listu. - Jest wiele koszar gdzie można dla tych ludzi (Czeczenów) przygotować lokum. Jest tyle upadłych pegeerów, które można na ten cel wykorzystać. Dlaczego trzeba zniszczyć teren nadmorski, turystyczny... W Cetniewie jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, w Żarnowcu będzie budowana elektrownia atomowa. Pobliski ośrodek dla uchodźców będzie doskonałym kamuflażem dla terrorystów - straszą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Borek
  • Borek
  • 22.09.2010 04:40

uczyć ich aby walczyli za Słowian i umierali za nas, nawrócić ich do nasiej wiary albo won z Świętej ziemi polskiej, zdrajce Słowian.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najłatwiej mieć dobre serce gdy sprawy są daleko od nas. Gdy tylko zaczynają nas dotyczyć odsłaniają nasze prawdziwe oblicze. Nie jesteśmy rasistami puki nasza córka nie przyprowadzi kandydata na zięcia koloru smoły, popieramy resocjalizacje przestępców dopóki nie ma z nami razem pracować, użalamy się nad losem narkomanów do czasu gdy ośrodek ratujący ich życie ma powstać na naszym osiedlu itd. itp.
Zawsze są jednak jakieś racje i argumenty. Nie byłem w Czeczeni ale widziałem różne ośrodki, dzielnice między innymi na Słowacji w Brukseli, Barcelonie, Rzymie, czy Paryżu. Na pewno sprawy nie są proste i jednoznaczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

NAJNOWSZA INFORMACJA: Firma Opal została oficjalnie poinformowana przez Urząd ds. Uchodźców, że ten, po konsultacjach z władzami lokalnymi, postanowił nie organizować ośrodka na terenie Jastrzębiej Góry. Podstawą dla podjęcia takiej decyzji były protesty mieszkańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie jesteśmy rasistami, ale należy wybrać inną lokalizację" - śmieszne stwierdzenie. Niech sobie żyją, ale nie koło nas. To ciekawe, gdzie Ci biedni ludzie mają żyć. Może mają wrócić do Czeczenii?

Ciekawe, czy choć jedna osoba podpisująca ten list protestacyjny wie, jak wygląda sytuacja w tym kraju i czy zdaje sobie sprawę z tego, co Ci ludzie przeżyli.

Najlepiej zamknąć oczy i nie widzieć problemu. Ręce opadają, jak czyta się takie rzeczy. Ludzie, trochę więcej empatii!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.