Facebook Google+ Twitter

Jastrzębie Zdrój: uczcili pamięć jastrzębskich policjantów zabitych w Katyniu

Dzisiaj w Jastrzębiu Zdroju odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą dziewięciu policjantom z tego miasta, zamordowanym 70 lat temu w Katyniu. Wczoraj delegacja władz miasta pełniła wartę honorową przy trumnach prezydenckiej pary.

Pamiątkową tablicę z nazwiskami dziewięciu jastrzębskich policjantów umieszczono na ścianie kościoła / Fot. Urząd Miasta Jastrzębie ZdrójTe uroczystości miały charakter szczególny. Jeszcze do niedawna mieszkańcy miasta nie wiedzieli, że wśród ofiar Katynia w kwietniu 1940 roku było również dziewięciu policjantów z Jastrzębia Zdroju. Przy niektórych z nich nie znaleziono nic - ani „blaszki identyfikacyjnej”, ani książeczki wojskowej, ani jakiegokolwiek dokumentu. Udało się ich zidentyfikować po rzeczach osobistych.

I dzięki temu dziś, po 70 latach miasto mogło oddać im hołd, którego symbol to umieszczona na ścianie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju pamiątkowa tablica z wyrytymi nazwiskami wszystkich dziewięciu policjantów. Jej odsłonięcie odbyło się z asystą Kompanii Reprezentacyjnej Policji i pocztów sztandarowych wystawionych m.in. przez górników, wojsko, harcerzy.

Bardzo osobistym i wzruszającym przeżyciem dzisiejsza uroczystość była dla Władysławy Kuczery oraz Jadwigi Pająk - córek dwóch policjantów, którzy zginęli w katyńskim lesie. - Po tylu latach ta prawda wyszła na jaw. Z ojcem pożegnaliśmy się 1 września 1939 roku i od tego czasu wszelki ślad po nim zaginął - mówi Władysława Kuczera. - Nigdy nie myślałam, że kiedyś dowiemy się gdzie oni zginęli, bo nikt nam tego nie powie. I teraz nareszcie się świat dowiedział gdzie zginęli, i jak straszną śmiercią - dodaje Jadwiga Pająk.

Uroczystości odbyły się z asystą Kompani Reprezentacyjnej Policji / Fot. Urząd Miasta Jastrzębie ZdrójMarian Janecki, prezydent Jastrzębia Zdroju podkreślił, że to wielka i jednocześnie piękna lekcja historii dla miasta w symbolicznym miejscu. Na froncie ściany świątyni z jednej strony krzyża są nazwiska duchownych, którzy zginęli w obozach niemieckich. Z drugiej zaś policjantów zabitych z rozkazu Stalina tylko dlatego, że nie wiedziano co zrobić z taką liczbą jeńców. Dariusz Matusiak, komendant miejski policji w Jastrzębiu Zdroju, odczytał nazwiska funkcjonariuszy „zgładzonych na nieludzkiej ziemi” oraz Apel Poległych. Kompania Reprezentacyjna Policji oddała salwę honorową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.