Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie Zdrój: uczcili pamięć jastrzębskich policjantów zabitych w Katyniu

Małgorzata Sarapkiewicz
Małgorzata Sarapkiewicz
Pamiątkową tablicę z nazwiskami dziewięciu jastrzębskich policjantów umieszczono na ścianie kościoła
Pamiątkową tablicę z nazwiskami dziewięciu jastrzębskich policjantów umieszczono na ścianie kościoła Urząd Miasta Jastrzębie Zdrój
Dzisiaj w Jastrzębiu Zdroju odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą dziewięciu policjantom z tego miasta, zamordowanym 70 lat temu w Katyniu. Wczoraj delegacja władz miasta pełniła wartę honorową przy trumnach prezydenckiej pary.

Te uroczystości miały charakter szczególny. Jeszcze do niedawna mieszkańcy miasta nie wiedzieli, że wśród ofiar Katynia w kwietniu 1940 roku było również dziewięciu policjantów z Jastrzębia Zdroju. Przy niektórych z nich nie znaleziono nic - ani „blaszki identyfikacyjnej”, ani książeczki wojskowej, ani jakiegokolwiek dokumentu. Udało się ich zidentyfikować po rzeczach osobistych.

I dzięki temu dziś, po 70 latach miasto mogło oddać im hołd, którego symbol to umieszczona na ścianie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju pamiątkowa tablica z wyrytymi nazwiskami wszystkich dziewięciu policjantów. Jej odsłonięcie odbyło się z asystą Kompanii Reprezentacyjnej Policji i pocztów sztandarowych wystawionych m.in. przez górników, wojsko, harcerzy.

Bardzo osobistym i wzruszającym przeżyciem dzisiejsza uroczystość była dla Władysławy Kuczery oraz Jadwigi Pająk - córek dwóch policjantów, którzy zginęli w katyńskim lesie. - Po tylu latach ta prawda wyszła na jaw. Z ojcem pożegnaliśmy się 1 września 1939 roku i od tego czasu wszelki ślad po nim zaginął - mówi Władysława Kuczera. - Nigdy nie myślałam, że kiedyś dowiemy się gdzie oni zginęli, bo nikt nam tego nie powie. I teraz nareszcie się świat dowiedział gdzie zginęli, i jak straszną śmiercią - dodaje Jadwiga Pająk.

Marian Janecki, prezydent Jastrzębia Zdroju podkreślił, że to wielka i jednocześnie piękna lekcja historii dla miasta w symbolicznym miejscu. Na froncie ściany świątyni z jednej strony krzyża są nazwiska duchownych, którzy zginęli w obozach niemieckich. Z drugiej zaś policjantów zabitych z rozkazu Stalina tylko dlatego, że nie wiedziano co zrobić z taką liczbą jeńców. Dariusz Matusiak, komendant miejski policji w Jastrzębiu Zdroju, odczytał nazwiska funkcjonariuszy „zgładzonych na nieludzkiej ziemi” oraz Apel Poległych. Kompania Reprezentacyjna Policji oddała salwę honorową.

Minutą ciszy uczczono też pamięć wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Prezydent Janecki bardzo ciepło wspomniał postać Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - człowieka, który poświęcił się odkrywaniu prawdy o Katyniu i pod Katyniem znalazł miejsce swojej śmierci. - Dzisiaj o Katyniu mówimy jako o symbolu. Jakaś klamra spina kwiecień 1940 roku i kwiecień 2010 roku. Może Opatrzność tak kieruje losami narodów, że wymaga wielkich poświęceń. To są pytania, na które staramy się szukać odpowiedzi, ale może nigdy ich nie znajdziemy - mówił prezydent.

Do sobotniej tragedii i tych, którzy w niej zginęli nawiązał też Przemysław Miśkiewicz, szef Stowarzyszenia Pokolenie. - Wszyscy oni stali się strażnikami krzyża polskiego i zostawili nam testament - żeby pamiętać o tym, że jesteśmy Polakami, że musimy wspominać historię i wyciągać z niej wnioski - stwierdził.

Obchody katyńskie zakończył Bieg Katyński w Parku Zdrojowym. Punktualnie z wybiciem południa jego uczestnicy, by uczcić pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu przebiegli rundę honorową z biało-czerwonymi flagami.

Jastrzębie Zdrój to jedno z nielicznych miast, którego władze zostały zaproszone przez sekretarza stanu Macieja Łopińskiego - szefa gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uroczystości żałobne w Pałacu Prezydenckim. Wczoraj (15 kwietnia) prezydent Marian Janecki, jego z-ca Krzysztof Baradziej oraz przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Matusiak pełnili wartę honorową przy trumnach pary prezydenckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto