Facebook Google+ Twitter

Jawajski batik w Krakowie

Wczoraj w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha została otwarta wystawa poświęcona sztuce dekoracji tkanin metodą batiku. Wystawę otworzył ambasador Indonezji w Polsce Hazairin Pohan.

Batik to sposób zdobienia tkanin, w którym płynny gorący wosk osłania te miejsca, które mają pozostać nie zabarwione. Technika ta została doprowadzona do perfekcji na wyspie Jawie w Indonezji, skąd w końcu w XIX wieku został wprowadzony do Europy, w krótkim czasie zyskując znaczną popularność również w naszym kraju, szczególnie w środowiskach artystycznych Krakowa, Warszawy i Lwowa.

– Dla Jawajczyków batik stanowi część dawnej tradycji, której nie postrzega się jedynie jako element stroju takiego jak sarong czyli bluza. Uważa się, iż tkanina batikowa posiada magiczną moc, a jej wzory to znacznie więcej niż forma dekoracji. Są to ważne symbole wyrażające tożsamość lokalnych społeczności regionu – powiedział ambasador Hazairin Pohan otwierając wystawę..

– Na początku XX wieku grupa krakowskich artystów uległa fascynacji jawajskiej techniki, a batikowe tkaniny zdobywały ogromną popularność, prawdopodobnie z tego tytułu, iż metoda ta przypominała słowiański sposób zdobienia pisanek – powiedziała Maria Wrońska-Friend – inicjatorka wystawy.

Większość eksponowanych batików jawajskich pochodzi z kolekcji Rudolfa Smenda z Kolonii – jego zbiory uważane są za jedne z największych na świecie. Na otwarciu wystawy można było spotkać wielu twórców i miłośników tego gatunku z kraju i zagranicy, nawet z tak odległych zakątków jak Australia. Wystawa potrwa do stycznia 2008 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.