Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5300 miejsce

Jawajskie street food. Czym jest tape?

Jawajska ulica skutecznie opiera się galopującej globalizacji. Dowodem na to są endemiczne zakąski, które ku uciesze i satysfakcji konsumenta, wciąż jeszcze kupić można od sympatycznych domokrążców.

Tape… Tape… Tape… słychać z oddali męski głos, zbliżający się w naszą stronę. To znak, że w tym kierunku podąża już świeża dostawa unikalnego jawajskiego deseru. Zawołanie marketingowe, niczym magiczne zaklęcie, wykrzykuje, nie zsiadając z siodełka swojego holenderskiego roweru Pak Susilio.

Pięćdziesięcioletni dumny Jawajczyk, objeżdża swoim starym wysłużonym już rowerem wszystkie osiedla wokół ulicy Parangtritis w mieście Yogyakarta. To jego rewir. Jego teren operacyjny. Zna tutaj wszystkie zakamarki oraz przesmyki między domami i polami ryżowymi. Tutaj ma swoich stałych klientów, wysłuchujących w popołudniowym gwarze nawoływań nadjeżdżającego Pana Tape.

A tape to nie byle co, bo poddane specyficznej fermentacji bulwy ubi, znane też jako bataty lub po prostu słodkie ziemniaki. Mistrz tape przyrządza je według starej receptury w domu razem z żoną i córkami.

Do produkcji używają zawsze najlepszej jakości roślin, kupowanych dwa razy w tygodniu na kultowym yogyakarckim bazarze Pasar Telo.

On jest menadżerem logistycznym i sprzedawcą. Żona dba o proces wytwórczy czyli fermentację byliny. Obiera dostarczone przez męża bataty. Gotuje je kilka godzin na parze. Traktuje je drożdżami, a następnie owija szczelnie w bananowe liście. W tak przygotowanych inkubatorach bulwy słodkiego ziemniaka stają się po trzech dniach produktem finalnym, czyli tym, co się tape zowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Możemy tylko śnić - Autor ma specjał na...Jawie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze,
Przekonał mnie Pan:) Artykuł przeczytałam jednym tchem. Od dzisiaj będę szukać tego deseru. Czy nie mógłby Pan namówić swojego jawajskiego znajomego, żeby rozszerzył swój rewir? W Krakowie nie będzie miał konkurencji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.