Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13090 miejsce

Jaworznianie wspominali dzień wyzwolenia miasta

- To była bardzo mroźna zima, minus 20 stopni Celsjusza - tak o zimie sprzed 63. lat opowiadała Zofia Żak, prowadząca wieczór wspomnień upamiętniający rocznicę wyzwolenia Jaworzna spod hitlerowskiego jarzma. Uczestnicy spotkania przypominali też, że radości z wyzwolenia już wtedy towarzyszył strach przed Rosjanami.

 / Fot. Marek Iwaniszyn- Pamiętajmy jednak, że po Niemcach przyszli Rosjanie. Przyszedł stalinizm! To było 45 kolejnych strasznych lat. Nie możemy o tym zapominać. Zabrakło by nam czasu, by o tym wszystko opowiedzieć - mówiła Janina Brożek, jedna z zaproszonych na spotkanie uczestniczek tamtych wydarzeń. - Cieszyliśmy się ale niepokój pozostał - wtórował jej Kazimierz Saługa. I dodawał: - Co prawda mówili, że Rosjanie to już nie wróg. Ale i tak strach pozostał.

W czasie wczorajszego, dwugodzinnego spotkania, które odbyło się w centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie swoje wspomnienia zaprezentowali mieszkańcy Jaworzna, z większości dzielnic miasta, naoczni świadkowie tamtych wydarzeń.

Wpadli na frytki

 / Fot. Marek IwaniszynDzień 22 stycznia 1945 roku uznaje się za oficjalną datę wyzwolenia Jaworzna. - Pierwsze strzały usłyszeliśmy od strony Borów już 19 stycznia. Dwa dni później Ciężkowice były już wyzwolone - wspominał Alojzy Hegielski, mieszkaniec Ciężkowic. W centrum miasta walki trwały do 23 stycznia. Przełomową datą był 25 stycznia, kiedy padł Chrzanów. - Niemcy powoli zaczęli uciekać. Ostatni niemieccy żołnierze opuścili nasze miasto 26 stycznia; uciekali przez Przemszę na Łęgu - informowała Zofia Żak.

- W Ciężkowicach Niemcy uciekali wzdłuż torów kolejowych - wspominał Alojzy Hegielski - Gdy przyszli do nas sowieci pytali czy mamy ziemniaki. Mieliśmy, to powiedzieliśmy, żeby brali ile chcą. A oni brali i robili sobie frytki. I jedli w olbrzymich ilościach. A my nawet nie wiedzieliśmy co to są te frytki! - dodał. Według różnych danych w Ciężkowicach zginęło od 40 do 80 żołnierzy radzieckich i niemieckich.

“Gościli” Niemców i Rosjan

 / Fot. Marek IwaniszynW domu Marii Jarzynki w Szczakowej Niemcy stworzyli sztab wojskowy. - Nie mogliśmy tam zostać. Schroniliśmy się w piwnicy. Z naszej bielizny znalezionej w domu robili opatrunki dla rannych. Tych bardziej potrzebujących ojciec woził do szpitala. Wokół niewielkie samoloty zrzucały bomby - relacjonowała M. Jarzynka. - U mnie mieszkali Rosjanie - wspominała Józefa Antonina Szczepańska (z Warpi) - Miałam wtedy 15 lat. Mama przebrała mnie za staruszkę i kazała iść do babki i tam miałam się schować. Idąc widziałam zwłoki, przewrócony czołg. Strasznie się bałam - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ryszard Jacek Ruśniak
  • Ryszard Jacek Ruśniak
  • 21.07.2012 10:34

@ Rafał Gdak z pelnym szacunkiem dla zmarlych, to nie byla celowa dzialanosc zadnych sluzb ale wynik dzialnosci socjopatow i psychopatow w tych slozbach. Poza tym zdrowe panstwo jak zywy organizm broni sie przed wirusami, zarazkami i innymi zagrozeniami. Dzisiejsza Polska stoczona kapitalistyczna zaraza jest podtrzymywana sztucznie przy zyciu aby sluzyc obcym. Najbardziej bolesny przyklad to Wojsko Polskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Ryszard J. Rusniak - Radom '76 i "ścieżki zdrowia", a także śmierć Pyjasa, Kotlarza i Brożyny, dowodzą, że jednak "krwawiącej".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard J. Rusniak
  • Ryszard J. Rusniak
  • 28.01.2011 08:03

Okres stalinizmu trwal do ok. roku po smierci Stalina. A okres rzadow E. Gierka to nie stalinizm a intensywnej budowy cale Polski, jakkolwiek socjalistycznej ale nie komunistycznej i nie "krwawiacej w jarzmie komunizmu". Znowu wypaczona historia z "bohaterami" walki z komunizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zwłaszcza tymi zimami onegdaj;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

odczułam dojmujące wzruszenie;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za dobry tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.