Facebook Google+ Twitter

Jaworznianie wybierają się na szczyt Europy

Dwóch śmiałków z Jaworzna, 23-letni Piotr Fijol oraz 27-letni Sebastian Pycia wyruszą w najbliższą niedzielę do Francji, by zdobyć najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się na basenie...

– Pomysł by zdobyć Mont Blanc zrodził się w listopadzie zeszłego roku - powiedział dla Wiadomości24.pl Sebastian Pycia, jeden z uczestników wyprawy. – Razem z Piotrkiem przypadkowo spotkaliśmy sie na basenie, gdzie oboje często bywamy. Piotrek w pewnym momencie powiedział: – Chciałbym zdobyć Mont Blanc. Popatrzyłem na niego, czy czasami nie żartuje, kiedy jednak zobaczyłem, że jest całkiem poważny opowiedziałem: – Zdobędziemy te górę w przyszłym roku. Od tamtego dnia góra stała się naszym marzeniem, które w przyszłym tygodniu będziemy chcieli zrealizować – dodaje.

Przygotowania
Od tamtej pory rozpoczęły się przygotowania do wyprawy. Jaworznianie rozpoczęli je od dokładnego poznania góry. – Pierwsze miesiące to czytanie literatury oraz tego, co okazało się najcenniejszym źródłem informacji: relacji innych uczestników wypraw na "Białą Damę" – informuje Wiadomości24.pl Pycia.

Mont Blanc / Fot. AKPAPoza przygotowaniem teoretycznym nie może się obejść bez odpowiedniego przygotowania fizycznego. – Pracujemy nad sobą systematycznie od dłuższego czasu.Scan oficjalnej strony wyprawy - www.montblanc2007.pl / Fot. www.montblanc2007.pl W ramach przygotowań Piotr przebiegł nawet Maraton Krakowski z rewelacyjnym czasem 3 godziny i 18 minut. Ostatnim etapem przygotowań będzie jaworznicka "piętnastka", czyli XII Międzynarodowy Bieg Uliczny [odbędzie się 4 sierpnia - przyp.red.]. Biegamy i pływamy pracując nad wydolnością - powiedział jeden z uczestników. I dodał: – Tak naprawdę ciężko stwierdzić, co nas czeka na wysokości niespełna 5000 m. Ile relacji o wyprawach na Mont Blanc tyle opinii, na temat trudności i wyczerpania organizmu.

Jak zawsze najtrudniej było pozyskać sponsorów, którzy pomogą sfinansować wyprawę. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 8 tysięcy złotych. Fundusze pochodzą z czterech jaworznickich firm, które wspomogły śmiałków. Patronat medialny nad imprezą objęły lokalne media, a honorowy prezydent Paweł Silbert. – Podejście wielu firm jest podobne. Mówili: nie będę wam sponsorował wakacji. Albo: Mont Blanc? Tam był każdy. Jakbyście szli na coś innego to chętnie. Dlatego też większa część funduszy na wyprawę to nasze oszczędności, odkładane przez cały rok – powiedział Pycia. Część pieniędzy trzeba było wydać na wypożyczenie sprzętu alpinistycznego, niezbędnego do takiej wyprawy. – Mamy własne ubrania, plecaki, sprzęt alpinistyczny (lina, raki, czekany, uprząż). Wypożyczamy namiot oraz śpiwory przystosowane, abyśmy mogli nocować w nich na wysokości 4000 m.

 / Fot. -Trasa
– Ja miałem do tej pory styczność jedynie z Tatrami Wysokimi latem, Piotr bliżej jest z alpinistyką, więc w tym temacie ma dużo większe doświadczenie, które przekazywał mi podczas naszych spotkań – powiedział Sebastian Pycia. Wyprawa, która rozpocznie sie w najbliższą niedzielę, tj. 5 sierpnia potrwa tydzień. Pierwszym etapem trasy jest dojazd do Les Houches koło Chamonix-Mont-Blanc. Dzień drugi to przejazd do Chamonix oraz przygotowanie sprzętu. Śmiałkowie na szlak wyruszą trzeciego dnia. Po ciężkiej wędrówce nocleg przewidziano w namiocie na wysokości około 3200 metrów nad poziomem morza. W kolejnym dniu wyprawy Pycia i Fijol wspinać się będą na wysokość 3820 m n.p.m. W nocy rozpoczną wspinaczkę na "Białą Damę". – Podchodzimy do góry z respektem i jeśli pogoda nie będzie pozwalała to się wycofamy, zaplanowaliśmy dzień rezerwy, więc jeśli będzie taka potrzeba będziemy atakować szczyt dwa razy – zapewnia Pycia.

Niebezpieczeństwa
Na początku lipca Polskę obiegła tragiczna informacja. Troje 20-letnich polskich alpinistów zamarzło u podnóża Mont Blanc, w szczelinie lodowca, do którego zepchnęła ich lawina. Mimo tych strasznych doniesień Jaworznianie ani przez moment nie pomyśleli o odwołaniu wyprawy. / Fot. Marek Iwaniszyn – Wydarzenia te jedynie zwiększyły nasz respekt przed górą i spowodowały wyciągnięcie wniosków, dlaczego taki wypadek miał miejsce, po to, by taka możliwość wyeliminować podczas trwania naszej wyprawy – powiedział Pycia. – Lubimy wyzwania więc psychicznie jesteśmy bardzo dobrze przygotowani – dodaje.

Sebastian Pycia i Piotr Fijol są członkami Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Horyzonty", które powstało w czerwcu 2005 roku. – Reprezentując w tej wyprawie Jaworzno, chcemy oddać szacunek miastu oraz jego mieszkańcom, dlatego zdecydowaliśmy, że hasłem przewodnim naszej wyprawy będzie "Jaworzno na szczycie Europy" – dodaje Pycia.

Oficjalna strona jaworznickiej wyprawy na Mont Blanc

***
Mont Blanc (wł. Monte Bianco, pl. Biała Góra) (4808,45 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Alp i Europy, potocznie nazywany Dachem Europy. Zbudowany jest głównie ze skał krystalicznych. Tworzy rozbudowany masyw, rozcięty licznymi dolinami glacjalnymi (17 lodowców o łącznej powierzchni 200 km2). Jest młodym, stale rosnącym masywem górskim (przyrost roczny wysokości wynosi ok. 2-3 mm). Mont Blanc został zdobyty po raz pierwszy 8 sierpnia 1786 r. o godzinie 18.23 przez miejscowego poszukiwacza kryształów z doliny Chamonix, Jacquesa Balmata i doktora Michela Paccarda

Źródło: Wikipedia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Plus, ciekawa sprawa

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki wielki plus. Aż dziw że w linkach nie pokazało odsyłacza do mojego artykułu o podobnej wyprawie zabrzan... :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.