Facebook Google+ Twitter

Jaworznianie zdobyli szczyt Europy!

11 sierpnia o godzinie 8.34 dwaj Jaworznianie - Piotr Fijoł oraz Sebastian Pycia stanęli na szczycie najwyższej góry w Europie - Mont Blanc. Dłuższa niż planowano wyprawa spowodowana była złą pogodą.

Sebastian Pycia Piotr oraz Fijoł  na szczycie Mont Blanc / Fot. www.montblanc2007.plNie była to jednak jedyna przeciwność losu, z którą podczas wyprawy musieli zmagać się jaworzniccy śmiałkowie. Poza walką z niesprzyjającą aurą trzeba było walczyć z własnymi słabościami. – Tak naprawdę ciężko stwierdzić, co nas czeka na wysokości niespełna 5000 m. Ile relacji o wyprawach na Mont Blanc tyle opinii, na temat trudności i wyczerpania organizmu – mówił dla Wiadomości24.pl na kilka dni przed wyjazdem do Francji Sebastian Pycia. Śmiałkowie wyruszyli w góry 5. sierpnia. – Reprezentując w tej wyprawie Jaworzno, chcemy oddać szacunek miastu oraz jego mieszkańcom – mówił przed wyprawą Pycia.

Alpiniści już na samym początku poczuli respekt przed Alpami. – Pogoda była beznadziejna, padał deszcz, później deszcz ze śniegiem i wreszcie śnieg – opowiada Piotr Fijoł. – Sam Mont Blanc wydawał się tak odległy i nierzeczywisty, że nasuwała nam się myśl, czy będziemy tam w stanie wejść, czy uda nam się zwalczyć przenikliwe zimno.

Jaworznianie w czasie wspinaczki / Fot. www.montblanc2007.plNa szczęście drugiego dnia wyprawy pogoda się poprawiła. "Rano ku naszej radości pogoda wyraźnie się poprawiła. Pobudka o 7:00, śniadanie, pakowanie plecaków - i ruszamy dalej. Przed nami 650 m wspinaczki" – czytamy w prowadzonej przez uczestników codziennej relacji. Tego dnia Fijoł i Pycia wspinali się po stromej ścianie, po której często schodzą lawiny śnieżne i kamienie. Już sama jej nazwa - Kuluar Śmierci - budzi lęk.

W połowie drogi cała grań została przykryta przez chmurę. – Przeraziły nas grzmoty, które następowały jeden po drugim. Znaleźliśmy się w samym epicentrum burzy – mówi Sebastian Pycia. – Nasze polary naelektryzowały się, a z dołu nie było słychać, aby ktoś podążał za nami. Do tego było zimno, bardzo zimno.

Mimo przeciwności losu jaworznianie postanowili kontynuować swoją wyprawę. Cali i zdrowi dotarli do kolejnego schroniska na wysokości 3817 m., gdzie spotkali Francuzów i Rosjan. Ze względu na fatalne warunki pogodowe spędzili tam dwa dni, po których w 17 stopniowym mrozie, brnąc na kolanach po zmrożonym śniegu ruszyli w dalszą podróż. Dotarli do kolejnego schroniska na wysokości 4362 m. Za nimi przyszli Rosjanie. – Piliśmy razem herbatę i dyskutowaliśmy na temat fatalnych warunków pogodowych – tłumaczy Fijoł. – Po kilku godzinach Rosjanie zdecydowali się na odwrót. Śpiewając nam "Jeszcze Polska nie zginęła" odeszli w głąb chmury, która nas ogarnęła. Zostaliśmy sami.Logo jednego z patronów wyprawy. / Fot. logo

Szczyt zdobyty. - Ze łzami w oczach złożyliśmy sobie życzenia. Nasza "pielgrzymka" dobiegła końca - mówią jej uczestnicy. / Fot. www.montblanc2007.pl11 sierpnia pobudka nastąpiła o godzinie 4 rano. Pogoda pozwoliła na podjęcie próby zdobycia szczytu. Mróz i wiatr utrudniał marsz. Do tego doszły mdłości i osłabienie, które są typowymi objawami braku tlenu. Dwadzieścia minut przed 9 rano zdobyli najwyższy szczyt Europy! Ze łzami w oczach złożyli sobie życzenia i ... już zaczęli myśleć o kolejnej wielkie wyprawie. Tym razem na Alaskę!

Zobacz także:
Co o wyprawie mówili uczestnicy przed jej rozpoczęciem? Pisały o tym Wiadomości24.pl
Oficjalna strona jaworznickiej wyprawy na Mont Blanc

***

Mont Blanc (wł. Monte Bianco, pl. Biała Góra) (4808,45 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Alp i Europy, potocznie nazywany Dachem Europy. Zbudowany jest głównie ze skał krystalicznych. Tworzy rozbudowany masyw, rozcięty licznymi dolinami glacjalnymi (17 lodowców o łącznej powierzchni 200 km2). Jest młodym, stale rosnącym masywem górskim (przyrost roczny wysokości wynosi ok. 2-3 mm). Mont Blanc został zdobyty po raz pierwszy 8 sierpnia 1786 r. o godzinie 18.23 przez miejscowego poszukiwacza kryształów z doliny Chamonix, Jacquesa Balmata i doktora Michela Paccarda.

Źródło: Wikipedia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Gratulacje, ekipa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczna sprawa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ super robota Marek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Brawo!

I dla Autora, i dla ziomków.

A tymczasem ja się zastanawiam, dlaczego mój ostatni materiał, który został zatwierdzony przed godziną w ogóle nie jest widoczny na stronie W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromny plus! Ciekawa informacja + promowanie swoich! I ogromne gratulacje dla śmiałów z Jaworzna. :):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.