Facebook Google+ Twitter

Jaworznicka biblioteka wydaje własny magazyn

"Margines" - taki tytuł nosi dwumiesięcznik wydawany przez jaworznicką bibliotekę. Pierwszy numer właśnie opuścił drukarnię. Bezpłatny periodyk dostępny będzie w centrali oraz filiach MBP, a także w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

Okladka pierwszego, historycznego numeru "Marginesu". / Fot. ScanLiczący 38 stron premierowy numer będzie dostępny od jutra. Składa się z dwóch części. - Pierwsza zawiera artykuły o różnej tematyce, podzielone na działy. Od psychologii przez historię turystykę, fotografię, biznes i ekonomię na "Marginesowych kulinariach" kończąc - powiedziała Wiadomościom24.pl Małgorzata Smolik, redaktor naczelna nowego przedsięwzięcia. W magazynie nie mogło zabraknąć również całostronicowego działu zatytułowanego "dziennikarstwo obywatelskie", redagowanego przez... dziennikarza obywatelskiego serwisu Wiadomości24.pl.

W drugiej części znajdują się relacje z wydarzeń mających miejsce w bibliotece. Tą część w zdecydowanej większości redaguje zespół uczniów klas multimedialnych z II-go Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Miłosza w Jaworznie. W pierwszym numerze znajdziemy m.in. relacji z wernisażu Joanny Partyki, wieczoru indyjskiego, spotkania z nie-filozofią, czy też spotkania z okazji 63. rocznicy wyzwolenia Jaworzna spod hitlerowskiego jarzma.

W numerze znalazły się również zgadywanki językowe. Każdy może zmierzyć się z pięcioma błędnymi angielskimi wypowiedziami. Gdy już dojdziemy do tego co autor miał na myśli możemy swoje odpowiedzi wysłać na redakcyjnego mejla. Na sąsiedniej kolumnie znalazły się również "Przekręty", czyli autentyczne zapytania jaworznickich czytelników o książki, np. ""Mgły" Konopnickiej, czy "Kandydata" Woltera.
Redakcja nowego czasopisma MBP bazuje na doświadczeniach z działalności magazynu licealno-gimnazjalnego "LoGim", wydawanego przez II LO im. Cz. Miłosza w Jaworznie. To właśnie "LoGim" został przekształcony na potrzeby tego periodyku. Podstawową rzeczą jaka różnić będzie nowy tytuł od starego jest fakt, że na łamach "Marginesu" pojawiać się będą teksty nie tylko młodzieży szkolnej ale również w dużej mierze studentów, oraz ludzi dorosłych.

Załoga tworząca magazyn liczy na aktywność czytelników. - W magazynie zamieszczamy adresy e-mail piszących u nas osób, tak by każdy mógł skontaktować się z autorem tekstu, który go zainteresował - tłumaczy Anna Pławecka, sekretarz redakcji. - Dzięki temu uda nam się nawiązać kontakt z czytelnikami i modyfikować zawartość magazynu tak, by spełniał oczekiwania odbiorców.

Skąd ten "Margines"?

- Wśród tekstów znajdujących się w magazynie z pewnością każdy znajdzie wskazówki, jak nie spychać kultury na... margines - zapowiada Małgorzata Smolik. - Znaczeń słowa margines jest kilka. Dlatego też skojarzenia z tym słowem są różne. Bywają neutralne - margines w zeszycie oraz trochę negatywne jako margines społeczny. Mamy nadzieję, że od tej pory słowo margines nabierze w naszym mieście kolejnego nowego znaczenia, oby jak najbardziej pozytywnego - dodaje.

Więcej na temat nowej biblioteki:

Dlaczego w Jaworznie zbudowano nową bibliotekę?
Fotogaleria: Wiadomości24.pl w nowym centrum kulturalnym Jaworzna!
Nowoczesna elektroniczna biblioteka powstała w Jaworznie
Nowoczesna biblioteka w Jaworznie już otwarta

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

hmmm chyba go znam... tą WSPANIAŁĄ okładkę narysował taki Tomek Nitka ;) nikomu nieznany

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe kto taką elo elo okladke narysowal :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszamy na stronę internetową magazynu >>> www.m-margines.pl .
W niedalekiej przyszłości będzie tam również dostępna e-wersja pisma, dla tych wszystkich którzy nie mogą otrzymać papierowego egzemplarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.