Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8128 miejsce

Jaworznicki obóz dwóch totalitaryzmów

"Obóz dwóch totalitaryzmów - Jaworzno 1943-1956" - taki tytuł nosi publikacja, która niedawno ujrzała światło dzienne. Dwutomowy zbiór poza wartością czysto naukową ma popularyzować wiedzę na temat obozu jaki istniał w Jaworznie.

Książka dostępna jest w Muzeum Miasta Jaworzna, w bibliotekach pedagogicznych i uniwersyteckich. / Fot. -Dwutomowe wydawnictwo jest zbiorem materiałów pochodzących z dwóch konferencji naukowych jakie odbyły się w Jaworznie. Pierwsza miała miejsce w październiku 2001 roku, druga w kwietniu 2006. Materiały, które się w niej znalazły są podsumowaniem badań jakie prowadzili naukowcy w latach 1990-2006 i jakie zostały zaprezentowane na wspomnianych już konferencjach.

Zawierają one bardzo szeroki zakres problemów związany z funkcjonowaniem obozów odosobnienia w ogóle ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, jakie w tym systemie zajmował jaworznicki obóz. Materiały zawarte w publikacji będą wykorzystywane w procesie dydaktycznym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej na terenie całego kraju.

Pomnik ofiar hitleryzmu. W tle budynek byłego Progresywnego Więzienia dla Młodocianych Więźniów Politycznych. / Fot. Marek Iwaniszyn A trzeba przyznać, że w wypadku Jaworzna mamy do czynienia z obozem wyjątkowym. Jego specyfika polega na tym, że w jednym miejscu istniał obóz hitlerowski, który po wojennej porażce III Rzeszyzamienił się w obóz stalinowskich represji.

15 czerwca 1943 roku powstał w Jaworznie podobóz KL Auschwitz - "Neu-Dachs". Pomysłodawcą była spółka akcyjna Energievorsorgung Oberschlesien Aktiengesellschaft, która potrzebowała taniej siły roboczej do pobliskich kopalni. W 14 drewnianych barakach mieszkało kilka tysięcy więźniów , z których 80 proc. stanowili europejscy Żydzi. Obóz, z którego około 200 osób miesięcznie wywożonych było na zagładę do Oświęcimia zlikwidowano 17 stycznia 1945 roku, kiedy to przegrywająca wojnę Rzesza zarządziła ewakuacje niemieckich obozów koncentracyjnych.

Kiedyś bloki Progresywnego Więzienia dla Młodocianych Więźniów Politycznych, dzisiaj szkoła i bloki mieszkalne. / Fot. Marek IwaniszynTrzy miesiące później Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego powołało do życia cztery Centralne Obozy Pracy: w Warszawie, Krzesimowie, Potulicach i Jaworznie. Ten ostatni powstał w miejscu byłego podobozu KL Auschwitz. Drewniane baraki zostały zastąpione betonowymi blokami. Znaleźli się w nich m.in. Ukraińcy wzięci do niewoli podczas akcji "Wisła". Był to największy obóz pracy w Polsce, przez który przeszło 23 609 więźniów. Był to zarówno obóz pracy, obóz karny, jak i obóz jeniecki. W latach 1945-1950 zginęło w nim - z różnych przyczyn - 6987 osób. W miejscu pochówku ofiar w maju 1998 roku pamiątkowy obelisk odsłonili prezydenci Polski - Aleksander Kwaśniewski oraz Ukrainy - Leonid Kuczma.

O tragicznej historii tego miejsca przypominają pominki. / Fot. Marek IwaniszynJednak to nie był koniec straszliwej historii tego miejsca. W latach 1951-1956 istniało w tym miejscu Progresywne Więzienie dla Młodocianych Przestępców. Trafiali do niego młodzi więźniowie, którzy nie ukończyli 21. roku życia. Poddawani byli nie tylko politycznej indoktrynacji , socjalistycznej "resocjalizacji" ale również morderczej pracy w fatalnych warunkach.

Wydana książka jest pierwszym elementem realizacji pokonferencyjnych zobowiązań. Następnym celem jest realizacja filmu dokumentalnego. Autorami tworzonej produkcji są znani z licznych cyklów dokumentalnych realizowanych dla publicznej telewizji Jędrzej Lipski i Piotr Mielech.

Publikacja otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Patriotyzm jutra". Wartość tego dofinansowania wyniosła 25 tysięcy złotych. Natomiast koszt całego przedsięwzięcia, które realizowane było przez Muzeum Miasta Jaworzna, wyniósł 29 tysięcy złotych. Książka dostępna jest w Muzeum Miasta, bibliotekach pedagogicznych i uniwersyteckich. Każdy zainteresowany może ją otrzymać - bezpłatnie - w miejskim muzeum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ryszard Jacek Ruśniak
  • Ryszard Jacek Ruśniak
  • 02.12.2010 19:44

a komendantem m.in. byl zwyrodnialy ( moze byl soba) zyd morel, poczytajcie o nim
a UPA pomnik????????????????
a Lemkowie (Rusniacy; Rusniaki, Rusyni) nie Slowianie, to przy okazji dowod czystek etnicznych.
Na Podkarpciu i w Karpatach mieszkala ludnosc rdzenna zanim przyszli Slowianie w IIIw.n.e., przeszkadzali, hoc trzymali sie raczej oddzielnie od Ukraincow i Polakow.
Pamietam, na poludniowy-zachod od dzisiejszego Liceum Profilowanego Nr.2 byly bagna i tam byly zbiorowe groby pomordowanych, kosci mozna bylo zobaczyc z daleka, nigdy tam nie zapuszczalismy sie jako paczka lazikow, smierc mozna bylo wyczuc w powietrzu, chyba dlatego tam nic nie zbudowano. W budynku Liceum miescila sie komendantura i brama glowna.
Na pewno przeczytam te opracowania.
chlopak z Jaworzna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie przypadek takich obozów w okolicy było więcej np: w Lędzinach obok kop Piast obecnie Ziemowit w Mysłowicach i wielu innych miastach śląska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus! Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

i to ma świadczyć o tym że nie był wyjątkowy? Żart czy prowokacja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"A trzeba przyznać, że w wypadku Jaworzna mamy do czynienia z obozem wyjątkowym. Jego specyfika polega na tym, że w jednym miejscu istniał obóz hitlerowski, który po wojennej porażce III Rzeszyzamienił się w obóz stalinowskich represji."
Nie był wyjątkowy. Np obozie na Majdanku Rosjanie trzymali AKowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie samym sportem..., co Marek? Świetny materiał, ważna tematyka, lokalność...czego chcieć więcej? PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mało kto wie o tym... Wielu ludzi powinno się dowiedzieć do wyrabiali protoplaści pewnych współczesnych opcji politycznych

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy przypadek - zamiana obozu hitlerowskiego na stalinowski. Nie wiesz może, ile takich było w najnowszej historii? Pierwszy raz słyszę o czymś podobnym.
Za interesujący tekst +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.