Facebook Google+ Twitter

Jaworzno: 15-latki zdecydują o miejskim budżecie

Jaworzno jako pierwsze miasto w Polsce pozwoli decydować o części budżetowych wydatków 15-latkom. W mieście wystartował właśnie Jaworznicki Budżet Obywatelski.

 / Fot. UM JaworznoMieszkańcy Jaworzna będą decydować o części budżetowych wydatków. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku wskażą pierwsze projekty do realizacji. Inicjatywa wprowadzenia tzw. budżetu obywatelskiego, zaproponowana w zeszłym roku na październikowej sesji Rady Miejskiej, zyskała spore zainteresowanie wśród jaworznian, ale też co istotne - poparcie ze strony polityków.

Czym jest budżet obywatelski? To część pieniędzy wydzielonych z ogólnego budżetu miasta. O tym, jak je wydać, decydują mieszkańcy, którzy zgłaszają swoje projekty, a później poprzez głosowanie wybierają te najlepsze. - Z zadowoleniem obserwuję, że coraz większa liczba jaworznian aktywnie i chętnie zabiera głos w ważnych kwestiach dotyczących naszego miasta, dlatego decyzje o jego rozwoju chcę szerzej konsultować z mieszkańcami. Obecnie skupiamy się nad wypracowaniem nowego podejścia do budżetu miasta, w którym o części wydatków będą współdecydować mieszkańcy. To naprawdę ważne, aby wspólnie i przy udziale jak największej liczby jaworznian wpływać na otaczającą nas rzeczywistość - tłumaczy Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Zdanie prezydenta podzielają także jaworzniccy radni. Podkreślają oni, że wprowadzenie projektu w życie jest szansą dla rozwoju miasta. W związku z czym żaden z radnych nie zakwestionował zapisu projektu, który zabrania zarówno radnym, jak i urzędnikom zgłaszania projektów w ramach budżetu obywatelskiego.

15-latkowie będą decydować

Jaworznicki projekt budżetu obywatelskiego zakłada, że mieszkańcy zostaną zakwalifikowani do jednego z 13 obszarów. Każdy z takich obszarów w zależności od liczby mieszkańców będzie dysponował kwotą od 80 do 240 tysięcy złotych, co łącznie daje kwotę nieco ponad 2 milionów złotych do wydania.

Ważnym punktem projektu jest także wiek. Projekt zakłada bowiem, że o wydatkach budżetowych będą mogły decydować osoby, które skończyły 15. rok życia. - To bardzo dobre posunięcie. Młodzi mają bardzo wiele pomysłów, które niekoniecznie wymagają wielkich nakładów finansowych - powiedziała radna Ewa Zuber.
– Młodzi już nieraz pokazali w Jaworznie, że potrafią się zaangażować w życie miasta – wtóruje radna Danuta Milner-Brzóska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To fikcja z tymi 15 latkami zadecydują dorośli

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał! Powiedziałabym, że projekt odważny ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.