Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13329 miejsce

Jaworzno: Banner na urzędzie przypomina o wymianie dowodów osobistych

– Pamiętaj o wymianie dowodu osobistego – baner z taką treścią zawisł ostatnio na budynku Urzędu Miejskiego w Jaworznie. W ten sposób magistrat przypomina ociągającym się mieszkańcom o obowiązku wymiany starego dowodu tożsamości.

Pamiętaj o wymianie dowodu osobistego - przypomina baner zawieszony na Urzędzie Miejskim w Jaworznie / Zdj. Marek IwaniszynProblem w Jaworznie może okazać się poważny. Z wyliczeń Urzędu Miejskiego wynika, że wymiany dowodu nie dokonał jeszcze co czwarty mieszkaniec. Pracownicy magistratu rozpoczęli miesiąc temu akcję promującą wymianę dowodów osobistych. Jak zapewniają potrwa ona do końca bieżącego roku. Jednym z etapów akcji jest baner, który w ostatnim czasie zawisł na budynku urzędu. Ma on przypominać wszystkim spóźnialskim o obowiązku wymiany dokumentu.

Narazie nie wiadomo jak długo baner będzie gościł na murach Urzędu Miejskiego. - Będziemy na bieżąco obserwować jak zmienia się sytuacja związana z wymianą starych dowodów - powiedział gazecie Wiadomości24.pl Dawid Pasek z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Nie mamy określonej daty kiedy baner zdejmiemy. Być może będzie on wisiał do końca roku. Z pewnością będzie musiał zniknąć z naszych murów w dni świąteczne, np. 3-go Maja - dodaje.

Oprócz tego w przygotowaniu są kolejne etapy akcji. Wkrótce mają pojawić się ulotki informacyjne. 25 tysięcy sztuk już dotarło do mieszkańców, którzy otrzymali je podczas doręczania decyzji podatkowych przez urzędników magistratu. Na przystankach autobusowych oraz w autobusach komunikacji miejskiej już wkrótce mają pojawić się plakaty informacyjne. Podobnie będzie w budynkach użyteczności publicznej. - Plakaty powinny pojawić się w drugiej połowie kwietnia - zapowiada Dawid Pasek.

Wymiany dowodu nie dokonał jeszcze co czwarty mieszkaniec Jaworzna / Zdj. Marek Iwaniszyn

Zdążyć przed kolejkami

Wraz z końcem 2007 roku tracą ważność stare dowody osobiste. Po 31 grudnia nie będzie można się nimi posługiwać. Na nowy dokument czeka się 30 dni. Urzędnicy przypominają, że im bliżej końca roku tym kolejki do złożenia wniosku mogą być dłuższe (obecnie czeka się 10-20 minut). Nie ma również pewności, że zasypana wnioskami centrala odeśle wszystkie nowe dowody w ustawowym terminie 30 dni.

Aby wniosek o wydanie dowodu osobistego został przyjęty należy dołączyć do niego dwa aktualne zdjęcia o wymiarach 35x45 mm, dowód uiszczenia opłaty (30 złotych), odpis skrócony aktu urodzenia (w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński), oraz odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku. Petent zobowiązany jest również do posiadania dokumentu potwierdzającego tożsamość, tj. aktualnego dowody osobistego, bądź ważnego paszportu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja nie zamierzam wymieniać starego dowodu na nowy. Ustawa nie przewiduje żadnych kar za brak nowego dowodu osobistego. Mam zamiast tego dwa inne dokumenty stwierdzające moja tożsamość czyli paszport i prawo jazdy. Dla mnie wymiana dowodu powinna być darmowa, tym bardziej że nic, absolutnie nic z danych zawartych w moim dowodzie nie ulegnie zmianie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.