Facebook Google+ Twitter

Jaworzno: oddano 18 procent głosów w budżecie obywatelskim

W Jaworznie podliczono głosy oddane w ramach budżetu obywatelskiego. Zagłosowano 14 604 razy. - Ten wynik świadczy, że mieszkańcy utożsamiają się z miastem - mówi Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego.

Otwarcie urn do głosowania / Fot. Dawid SerafinBudżet obywatelski to część ogólnego budżetu miasta, o którym decydują sami mieszkańcy. W Jaworznie łączna kwota przeznaczona na budżet obywatelski to 2 miliony złotych. Miasto zostało też podzielone na 13 obszarów konsultacyjnych. Każdy z nich zgodnie ze specjalnie opracowanym algorytmem dostał część pieniędzy z łącznej puli budżetu obywatelskiego. - Chodzi o to, aby projekty w ramach budżetu obywatelskiego były realizowane w miarę możliwości w całym mieście, tak by ideą zarazić jak największą ilość mieszkańców - tłumaczył taki podział prezydent Paweł Silbert.

W sumie w ramach pierwszej edycji mieszkańcy złożyli 105 projektów. Po weryfikacji formalno-prawnej poddanych pod głosowanie zostało 55 pomysłów. – Najtrudniejszy był chyba etap oceny formalnej. Tu odpadło sporo wniosków i niestety, tylko i wyłącznie ze względów proceduralnych, których można było uniknąć. Komisje, w skład których wchodzili radni, mieszkańcy i urzędnicy były zmuszone negatywnie opiniować wszelkie oczywiste potknięcia wnioskodawców – wyjaśnia Ewa Sidełko-Paleczny, Sekretarz Miasta. Otwarcie urn do głosowania / Fot. Dawid Serafin

Wnioski, które zyskały pozytywną weryfikację, zostały poddane pod głosowanie. Mieszkańcy swoje głosy mogli oddawać przez tydzień. Każdy z nich mógł głosować za pomocą internetu lub w sposób tradycyjny, wrzucając kartę do urny wyborczej.

Dziś (tj. 19.09) poznaliśmy wstępne wyniki głosowania. W sumie w głosowaniu oddano 14 604 głosy, co daje frekwencję na poziomie 18 proc. ponieważ do głosowania uprawnionych było 80 648 osób. Warto zaznaczyć, że w Jaworznie głosować mogły już osoby które ukończyły 15. rok życia.

---> przeczytaj dalej poznaj wyniki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję za informację. Procedura rzeczywiście nie jest doskonała, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
To bardzo ciekawe doświadczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

-Ten wynik świadczy, że mieszkańcy utożsamiają się z miastem - mówi Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego.-

Jeśli uczestnictwo w wyborach uznać za "utożsamianie się z miastem", to ponad 4/5 mieszkańców się z nim nie utożsamia.

Jeśli podzielić 2 mln zł na ponad 80 tys. mieszkańców, wychodzi poniżej 25 zł na mieszkańca. Niejeden wydał 1/5 lub 1/2 tego, żeby zagłosować.

Z punktu widzenia tych u władzy to czysty PR, a w kategoriach efektów - zabawa bardziej, niż realne "zarządzanie".

Jeśli rozpatrywać rzecz w kategoriach "kształtowania postaw obywatelskich" - mamy przedszkole.

Może przesadzam, ale tak to widzę.

No ale ... powodzenia z projektami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie co do listy projektów które przeszły to znajdzie je pan na stronie www.jbo.jaworzno.pl te które zostały odrzucone, to były projekty których nie dopuściła komisja w skład której wchodzili i mieszkańcy i urzędnicy i radni. Ale wniosek można było odrzucić tylko jeśli np. wnioskodawca źle wypełnił wniosek zgłaszający projekt. Dla jasności powiem że pod każdym z takich wniosków wnioskodawca musiał mieć 15 podpisów mieszkańców, tak aby już na wstępnym etapie pokazać że projekt który mam być zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego ma już pewne poparcie społeczne. I tutaj np. niektóre wnioski nie zawierały minimalnej ilości 15 podpisów. Projekty nie zostały też dopuszczone jeśli np. zgłoszone zadanie nie jest zadaniem własnym gminy, bądź np. pomysłodawca chciał budować np. plac zabaw na prywatnym terenie. Od razu dodam że co do własności gruntów tutaj została udostępniona opcja internetowa która ułatwiała zidentyfikowanie do kogo należy dany teren, czy jest to teren miasta czy też nie. Tutaj można też było skorzystać ze specjalnych numerów telefonów, które były dostępne podczas realizacji całego projektu. I w końcu odpadły też projekty które przekraczały kwotę przeznaczoną na budżet obywatelski. I jeszcze raz podkreślam że to nie sami urzędnicy czy radni decydowali o tym jakie projekty odpadną ale komisja składająca się z mieszkańców (3) radnych (2) urzędników (2)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem bardzo dobrze Panie Dawidzie. Pisząc komentarz, wyraziłem swoją ciekawość i niedoinformowanie w sprawie tematów i celów społecznych projektów i propozycji: czego dotyczyły, które zostały wybrane przez władze miasta, a które nie i dlaczego?
Moje zainteresowanie wynika z chęci dokonania własnej oceny tych społecznych propozycji.
Dotychczas bowiem każda lokalna inicjatywa bywa traktowana przez władze, nie tylko miasta, jako mocno uciążliwa, przeszkadzająca czy wręcz szkodliwa. Wręcz wskazuje się, że społeczeństwo nie dorosło ...
Oczywiście, wiemy, że skoro w jednych sprawach dorosło (wybór tych władz) to pewnie i dorosło do innych rzeczy.
Chyba, że rzeczywiście nie dorosło, gdyż od dekad dokonuje takiego a nie innego wyboru (czyli wybiera ludzi, którzy zaraz po wyborach twierdzą, że społeczeństwo nie dorosło) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie wszystko zależy od dobrej woli radnych i prezydenta, bo cała ta idea opiera się na wzajemny zaufaniu. My mieszkańcy zgłosimy i wybierzemy sensowne projekty a radni i prezydent obligują się do realizacji tych projektów. Z tego co wiem w Jaworznie budżet obywatelski będzie kontynuowany. Bo ta ciągłość jest jednak ważna, bo wytwarza te obywatelskie postawy i zaangażowanie o najbliższe otoczenie. W ogóle budżet obywatelski staje się ostatnio bardzo modny w Polsce jeśli można tak powiedzieć. I tylko należy mieć nadzieję, że to nie chwilowa fanaberia przed wyborami, ale odpowiedzialny wybór, który da realną możliwość wpływania mieszkańców na rozwój miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawią mnie szalenie te obywatelskie projekty. Czy autor przewiduje ciąg dalszy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.