Facebook Google+ Twitter

Jaworzno otwiera alternatywną drogę dla A4

W styczniu Ministerstwo Infrastruktury w ostatniej chwili zmieniło zdanie i zabrało 36-milionową dotację na przebudowę drogi krajowej nr 79. Prezydent Jaworzna się zaparł, wysupłał potrzebną sumę i w najbliższych dniach otworzy drogę, która stanie się konkurencją dla płatnej A4.

Widok z lotu ptaka / Fot. UM JaworznoDo otwarcia przebudowanej drogi DK79 w Jaworznie pozostało kilkanaście dni. Oficjalne przecięcie wstęgi nastąpi 11 grudnia i będzie to kolejna odsłona trwającego od kilkunastu miesięcy konfliktu Jaworzna z firmą Stalexport. Dzięki nowowybudowanej drodze kierowcy będą mogli ominąć bramki w okolicach Mysłowic.

Problemy władz Jaworzna zaczęły się z końcem zeszłego roku. Trudności pojawiły się, gdy w ostatniej fazie projektu mającego skomunikować strefę aktywności gospodarczej Jaworzna z Drogą Krajową 79, firma Stalexport nie wyraziła zgody na budowę nowego ronda w pobliżu autostrady. Jak się okazało, nieznaczna część ronda wchodziła na teren zarządzany przez spółkę. Miejscy urzędnicy tłumaczyli się, że nie mieli dostępu do umowy koncesyjnej. Na dowód pokazują pisma pochodzące z Ministerstwa Infrastruktury z odmową dostępu do dokumentów.

- My się czujemy poniekąd zakładnikiem Stalexportu, bo wiele decyzji, które powinna wydać Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad (GDDiA) podległa ministrowi, zapada pod dyktando
Stalexportu. Spółka stała się hegemonem dla tej części kraju, przez który przebiega autostrada - mówił wówczas prezydent miasta Paweł Silbert.

Skomunikowanie strefy gospodarczej z autostradą to nie jedyny problem, z jakim musiały uporać się władze Jaworzna. Niespodziewanie z końcem roku Ministerstwo Infrastruktury cofnęło dotację na III i V etap prac związanych z przebudową DK79. Z oficjalnego pisma z ministerstwa można wyczytać, że głównym powodem wystawienia negatywnej opinii jest przekonanie, że przybudowywana droga krajowa nr 79 nie zalicza się do tzw. sieci TEN-T - paneuropejskich korytarzy transportowych. Co ciekawe, to samo ministerstwo dało wcześniej dotację na I i II etap przebudowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

franek
  • franek
  • 26.11.2010 15:02

Dawid: tylko termin sie nie zgadza, 12 grudzień i do tego Będzie rajdowo ! Jawor Sprint na otwarcie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesjonalnie napisany artykuł. Gratulacje. Ode mnie 5:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
DOŚĆ!!!!!
  • DOŚĆ!!!!!
  • 26.11.2010 11:09

Teraz to napewno będzie warto skorzystać biorąc pod uwagę, że niebawem nie będzie to 8 złotych 10 zotych na bramce. Więc dla kogoś mijającego dwie bramki i w Krakowie i w Mysłowicach zapłacić będzie musiał 20 złotych. To już jest jakiś skandal! Jak można na coś takiego pozwolić, ale oczywiście Grabarczyk nic nie widzi, z wysokości warszawskich stołków. I powiem wprost, nie zdziwie się, że jak niebawem jakiegoś polityka ktoś będzie chciał zabić. Bo powiem wprost-rozumiem te osoby. Co chwile media wyłapóją absurdy, a politycy nic. Tylko się głupio śmieją (wszyscy) i się zastanawiają jaka będzie przyszłość pani Kluzik i jej klubu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.