Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34768 miejsce

Jaworzno: Pomnik na Święto Niepodległości

Odsłonięcie pomnika „W Hołdzie Jaworznianom Walczącym o Niepodległą Ojczyznę" było w Jaworznie głównym wydarzeniem obchodów 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dopisała pogoda, goście i mieszkańcy Jaworzna.

Nowy pomnik w Jaworznie / Fot. www.jaworznianin.plW centrum miasta, w miejscu, gdzie kiedyś stał Dom Legionów, a dziś znajduje się nowoczesna biblioteka, odsłonięto i poświęcono pomnik „W Hołdzie Jaworznianom Walczącym o Niepodległą Ojczyznę". Wniosek o budowę pomnika złożył 30 maja 2007 roku - na sesji rady miasta - prezes jaworznickiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Opatrzony został podpisami około 500 osób.

- Radni propozycję zaakceptowali z przychylnością i przyjęli oklaskami - wspominał Stanisław Nowakowski, przewodniczący jaworznickiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano w inne wielkie święto państwowe - 3-go maja.. Kombatanci składają kwiaty / Fot. www.jaworznianin.pl

Podobnie jak w maju i dziś, odsłaniając pomnik, Nowakowski apelował do mieszkańców: - Zróbmy wszystko aby pomnik stał się nie tylko celem ale i chlubą, miejscem pamięci na miarę naszych czasów.

Wśród gości, przybyłych na dzisiejszą uroczystość pojawił się premier Jerzy Buzek, obecnie eurodeputowany Premier Jerzy Buzek / Fot. www.jaworznianin.pldo Parlamentu Europejskiego. - Cieszmy się, że 90 lat temu nasi przodkowie zrobili coś nadzwyczajnego. I zapytajmy tylko co my mamy do wykonania. Bo oprócz wielkiej pracy, którą na co dzień wykonujemy - w waszym mieście widać to na każdym kroku - mamy także do wykonania wielkie przedsięwzięcie narodowej zgody i porozumienia w najważniejszych sprawach - mówił J. Buzek.

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna w swoim przemówieniu wymienił Jana Pawła II, Lecha Wałęsę oraz Józefa Piłsudskiego jako największych Polaków XX wieku, podkreślając jednak, że ich dokonania nie byłyby możliwe, O część artystyczną zadbał MCKiS. / Fot. www.jaworznianin.plbez zaangażowania i pomocy wielu milionów anonimowych bohaterów, o których dziś - w Święto Niepodległości - nie wolno nam zapomnieć.

Po apelu poległych, okolicznościowym składaniu wieńców pod pomnikiem odbyło się krótkie wystąpienie artystyczne przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Potem zaproszeni goście udali się na spotkanie z prezydentem do miejskiej biblioteki, a na mieszkańców miasta czekała grochówka.
Pomnik „W Hołdzie Jaworznianom Walczącym o Niepodległą Ojczyznę". / Fot. www.jaworznianin.pl

Zobacz film z dzisiejszych obchodów Święta Niepodległości w Jaworznie!
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.