Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26822 miejsce

Jaworzno pomnikami stoi

Doliczyliśmy się przeszło dwudziestu. Nie wspominając o różnych tablicach, miejscach pamięci, itp. Najstarszy pochodzi z 1910 roku. Najmłodszy odsłonięty zostanie we wtorek. Nasz wniosek? Jaworzno pamięta o swojej historii i pomnikami stoi.

Najstarszym pomnikiem w mieście jest o dziwno pomnik nie jest związany z historią Jaworzna, lecz z grunwaldzką wiktorią polskiego oręża / Fot. www.jaworznianin.plNajstarszym pomnikiem w mieście jest o dziwo pomnik nie związany z historią Jaworzna, lecz z grunwaldzką wiktorią polskiego oręża. Powstały w 1910 roku w Szczakowej Pomnik Grunwaldu postawiono dla uczczenie pięćsetnej rocznicy tego wydarzenia. "Praojcom na chwałę, braciom na otuchę" - napisano na pomniku. W czasie II wojny światowej Niemcy rzecz jasna pomnik rozebrali. Jednak Polacy okazali się sprytniejsi. Jak czytamy w Zeszytach Historycznych Miasta Jaworzna (nr 2) "Tylko dzięki szczęściu udało się Polakom przechować w ukryciu orła i niektóre elementy pomnika". W 1945 roku został on zrekonstruowany.
Pomnik ofiar hitleryzmu. / Fot. www.jaworznianin.pl
Drugim co do wieku pomnikiem jest rzeźba ks. Stanisława Stojałowskiego, znajdująca się w centrum miasta obok Kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny. Rok powstania 1919. Ks. Stanisław był zakonnikiem jezuitą, później kapłanem katolickim, wyświęconym w 180 roku.

Trzeci co do wieku pomnik znajdziemy znów w Szczakowej. Rok przed powstaniem klubu Szczakowianka Jaworzno (1923) w dzielnicy postawiono drugi w tej dzielnicy pomnik. Tym razem upamiętniający Tadeusza Kościuszkę.
"Zdało się oczom głupich, że pomarli, a oni trwają w pokoju" - czytamy na obelisku.  / Fot. www.jaworznianin.pl
Praktycznie w każdej dzielnicy znajdziemy jakieś miejsce pamięci. Głównie upamiętniające ofiary czy też bohaterów przeróżnych walk. Są również i takie, które upamiętniają rocznice powstania danych dzielnic. Tak jest np. w Jeleniu, gdzie na "rynku" znajdziemy Pomnik 700-lecia Jelenia.

Trzy powiązane ze sobą pomniki znajdziemy również na Osiedlu Stałym, w miejscu gdzie kiedyś istniała "Wolność można odzyskać, młodości nigdy". / Fot. www.jaworznianin.pl filia Auschwitz, potem w tym samym miejscu Centralny Obóz Pracy, by w latach 50-tych przekształcić się w Progresywne Więzienie dla Młodocianych Przestępców.
W miejscu pochówku ofiar obozu pracy w maju 1998 roku pamiątkowy obelisk odsłonili prezydenci Polski - Aleksander Kwaśniewski oraz Ukrainy - Leonid Kuczma. "Zdało się oczom głupich, że pomarli, a oni trwają w pokoju" - czytamy na obelisku. Niedaleko znajduje się pomnik Młodocianych Więźniów Politycznych - "Wolność można odzyskać, młodości nigdy". Trzecim pomnikiem w tym miejscu jest znajdujący się przy samej Drodze Krajowej nr 79 Pomnik ofiar hitleryzmu.

W Dzień Niepodległości kolejny pomnik
pomnik "W hołdzie Jaworznianom walczącym o niepodległą Ojczyznę"  zostanie odsłonięty w Dzień Niepodległości / Fot. www.jaworznianin.pl
Pod patronatem Marszałka województwa śląskiego, wojewody oraz prezydenta miasta odbędzie się we wtorek odsłonięcie i poświęcenie kolejnego miejsca pamięci w Jaworznie. Usytuowany w samym centrum miasta pomnik "W hołdzie Jaworznianom walczącym o niepodległą Ojczyznę" kosztował 360 tys. złotych. Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano 3-go maja. Początkowo pomnik miał być odsłonięty 15 sierpnia, w Dzień Wojska Polskiego. Jednak w skutek problemów przetargowych data ta okazała się nierealna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Wolność można odzyskać, młodości nigdy"...święte słowa.

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy i dobry art.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.