Facebook Google+ Twitter

Jaworzno przebuduje drogę krajową 79 bez pomocy rządu

Pomimo braku dofinansowania z Ministerstwa Infrastruktury dla III etapu projektu Miasto Twarzą do Autostrady, prezydent Jaworzna zdecydował się podpisać umowę na budowę nowego odcinka drogi krajowej nr 79. Koszty miasto pokryje ze środków własnych. Opozycja ma wątpliwości.

Projekt budowy III etapu MTdA / Fot. UM JaworznoTrzeci etap projektu MTdA jest kolejnym krokiem związanym z przebudową drogi krajowej nr 79. - Każdego dnia przez ulicę Katowicką przejeżdża 27 tysięcy samochodów. Droga nie jest przygotowana na tak dużą ilość pojazdów. Stąd budowa drogi alternatywnej - wyjaśnia Tomasz Tosza, kierownik projektu MTdA. Nowy 2,5 kilometrowy odcinek, który zostanie wybudowany, ma zastąpić starą poniszczoną drogę. - Powstanie dwujezdniowa droga klasy głównej ruchu przyspieszonego. Drogę będzie wykonana w wysokim standardzie, zaprojektowana jest na nośność autostradową - dodaje Tomasz Tosza.

Kłopot z dofinansowaniem

Koszt budowy nowej drogi wyniesie 36 milionów złotych. - Cały koszt budowy w całości pokryje gmina - tłumaczy Katarzyna Florek, z Biura Informacji i Promocji. Początkowo miejscy urzędnicy starali się o dotację na budowę III i V etapu projektu MTdA. Ministerstwo Infrastruktury negatywnie oceniło jednak projekt Jaworzna. Powodem było to, że DK 79 nie mieści się w sieci TEN - paneuropejskiego korytarza transportowego. - Nie zgadzam się z tym faktem. Dziwi mnie to trochę, bo na II etap dostaliśmy z ministerstwa 42 miliony złotych - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Etap I i II projektu były wykonane w ramach programu SPOT (Sektorowy Program Operacyjny Transport - przyp. D.S.) natomiast dofinansowanie do III i V etapu miało być przyznane w ramach programu Rozwoju Sieci Drogowej TEN-T - wyjaśnia Mikołaj Karpiński - rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Dokumenty niezbędne do rozpoczęcia prac zostaną podpisane w przyszłym tygodniu (15.01). Wykonawca będzie miał 12 miesięcy na oddanie drogi do użytku. Realizacja całego projektu MTdA spowoduje, że nowa fragment DK 79 pozwoli wielu kierowcą jadącym w stronę Krakowa autostradą A4 ominąć bramki poboru opłat w Mysłowicach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Andrzej Sowa
  • Andrzej Sowa
  • 29.03.2011 11:16

Nie "wielu kierowcą" tylko "wielu kierowcom". Jaworzno nie musi oznaczać ciemnoty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa wiadomość.
Być może trochę zawstydzi urzędników centralnych - bo rozumiem, że wcześniejsze inwestycje łącznie z tą opisaną stanowią pewną całość. Być może ktoś wyciagnie bardziej dalekosiężne wnioski.
Trochę to przypomina wiadomość o tym, że pasażerowie Tarnowa zablokowali tory i nie pozwolili odjechać pociagowi dopuki nie znalazły się wagony które zabrały wszystkich posiadających ważne bilety. Po prostu sprawy są rozwiazywane na miejscu, bo na miejscu widać najwyraźniej.
Inwestycja drogowa to nie jedynie kreska na mapie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że bierzesz udział w konkursie na Dziennikarza Obywatelskiego 2009 roku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.