Facebook Google+ Twitter

Jaworzno: Reelekcja Silberta

Prezydent Paweł Silbert został wybrany na drugą kadencję. Niezależny kandydat popierany zarówno przez PiS jak i PO zdobył 55,03% głosów. Swojego lewicowego konkurenta – Tadeusza Fudałę pokonał o 2 837 głosów.

Herb JaworznaNa Silberta, startującego z ramienia Komitetu Wyborczego "Jaworzno Moje Miasto", swój głos oddało 15 516 Jaworznian. W porównaniu z pierwszą turą prezydentowi wzrosło poparcie o niespełna 2 500 głosów. Rywal do prezydenckiego fotela, przedstawiciel Komitetu Wyborczego "Wspólnie dla Jaworzna", zgromadził w drugiej turze 12 679 głosów (w pierwszej niewiele ponad 8 tys.).

We wszystkich 45-ciu obwodach wydano 28 641 kart do głosowania. Frekwencja wyniosła 36,93%. Oddano 446 nieważnych głosów (1,54%). Tylko w dwóch obwodach oddano 100% ważnych głosów (rejon Elektrowni II oraz jaworznicki szpital przy ul. Chełmońskiego).

Przed drugą turą wyborów swojego poparcia Tadeuszowi Fudale udzielili kandydaci, którzy odpadli z wyścigu o fotel prezydencki już w pierwszej turze. Tak zrobiła trzecia w ostatecznej klasyfikacji Barbara Sikora – 7 462 głosy (23,95 proc. poparcia) oraz Jerzy Ryba – 1 749 głosów (5,61 proc. poparcia). Wynik ten dawał nadzieję prezesowi jaworznickich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ale wyborcy, którzy w pierwszym podejściu poparli kojarzoną z prawicą Sikorę, nie chcieli w drugiej turze poprzeć lewicowego kandydata.

W obliczu katastrofy górniczej w kopalni Halemba Paweł Silbert poinformował media, że w ostatnim tygodniu kampanii wyborczej ograniczy działania "do niezbędnego minimum”. Mogło to mieć wpływ na końcowe rozstrzygnięcie, gdyż jak się okazało, kampania przeciwnika nie została ograniczona do minimum - rozdawano m.in. darmowe gazety-ulotki, w skrzynkach pocztowych pojawiły się nowe „reklamówki” mające przekonać niezdecydowanych. 

Paweł Silbert ma 44 lata. Z wykształcenia jest ekonomistą (magister ekonomii o specjalności finanse). Ukończył również podyplomowo Akademię Górniczo-Hutniczą w zakresie Zarządzania Funduszami UE oraz Retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1998-2002 zasiadał w radzie miejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.