Facebook Google+ Twitter

Jaworzno "świeci" przykładem i inwestuje w nowe oświetlenie

Jeszcze w tym roku zostanie wymienionych w Jaworznie ponad 7500 punktów świetlnych. Obecne lampy zostaną wymienione na energooszczędne. Przedsięwzięcie zrealizuje firma Enion S.A., która dodatkowo zainstaluje 1300 sztuk oświetlenia ulicznego.

Początek prac nastąpi w drugiej połowie czerwca. Umowa na wymianę oświetlenia wraz z utrzymaniem oraz serwisowaniem została podpisana z dostawcą energii – spółką Enion w marcu bieżącego roku.
– Jest to pierwsza tego typu umowa zawarta w Polsce południowej. W interesie miasta jest jak najszybsza zmiana stanu oświetlenia – powiedział Jacek Nowak, zastępca prezydenta Jaworzna. – Dzisiaj jest ono złej jakości oraz o niskim standardzie – dodaje przedstawiciel magistratu. Lampy znajdujące się przy jaworznickich ulicach są przestarzałe: energochłonne oraz awaryjne, co powoduje, że oświetlenie dróg nie spełnia wymaganych parametrów.
- Jaworznickie oświetlenie jest w znaczącej części złej jakości oraz o niskim standardzie - mówił na konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta Jacek Nowak(po lewej). Z prawej Marcin Marzyński, przedstawiciel Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. / Fot. Marek Iwaniszyn
Przedstawiciele miasta wyliczają, że na nowym oświetleniu miasto zaoszczędzi około 60 procent – moc lamp spadnie z 221 do 89 wat, a siła oświetlenia pozostanie taka sama. Inwestycja ma również zwiększyć
bezpieczeństwo mieszkańców oraz kierowców.

Przedsiębiorstwo Elektroinstalacyjne Elmor z Radomia zostało wyłonione przez spółkę Enion na wykonawcę prac w Jaworznie. – Władze spółki przedstawią harmonogram prac za dwa tygodnie, natomiast rozpoczną się one za miesiąc – informuje Nowak. I dodaje: – Wykonawca robót dysponuje pięcioma zespołami. W czasie prac konieczne będzie czasowe wyłączanie obwodów elektrycznych, które mogą objąć nawet kilka ulic.

Umowa podpisana pomiędzy spółką a miastem została zawarta na okres 80 miesięcy. Koszty związane z wymianą jaworznickiego oświetlenia są szacowane na blisko 14 milionów złotych.

Rozświetlony wjazd do JaworznaDodatkowo do końca września powstaną w dzielnicy Łubowiec 22 nowe punkty świetlne. Słupy zostaną zainstalowane po jednej stronie jezdni, od strony zabudowań na odcinku 600 metrów ul. Katowickiej. – A konkretnie od granicy Sosnowca do wyjazdu z pawilonów handlowych za zatoką autobusową – tłumaczy Jacek Nowak. Obecnie w tym miejscu nie ma żadnego oświetlenia. Prace rozpoczną się w poniedziałek 21 maja. Termin zakończenia prac przewidziany został na 21 września. Wykonawcą robót będzie katowicka firma Complexus. Została ona wyłoniona w wyniku przeprowadzonego przez magistrat postępowania o udzieleniu zamówienia publicznego.

Koszt inwestycji wyniesie 103 tysiące złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobry news!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.