Facebook Google+ Twitter

Jazda na rowerze przedłuży Ci życie

Życie cyklisty jest nie tylko dłuższe, ale i lepsze – pod warunkiem, że rower używany jest regularnie. Rowerzyści cieszą się zdrowiem i sprawnością taką, jak osoby nawet 10 lat młodsze. Każdy ma rower, więc powinien to sprawdzić.

Na placu Wolności w Nowogardzie... / Fot. Ryszard Jan ZagórskiWiększość z ludzi zastanawia się nad swoim zdrowiem. Jednak rozmyślania i wszelkie kalkulacje szybko się kończą. Pomimo, że wnioski są oczywiste, poddajemy się oddziaływaniu medykamentów przepisywanych przez lekarzy lub podpowiadanych przez nasze autorytety: babki, ciotki, przyjaciół z przejściami...

Pod pojęciem „oczywiste wnioski” rozumiem konieczność odpowiednio dawkowanego ruchu, jedzenia i odpoczynku.

Do ruchu zażywanego systematycznie i w odpowiedniej ilości trudno się zmusić. Dobrego jedzenia trudno sobie odmówić. Odpoczynku sobie nie żałujemy i przeważnie odpoczywamy byle gdzie i byle jak, a zdarza się, że (na domiar złego) z byle kim.

Może ktoś powiedzieć, że to wszystko frazesy i nie warte funta kłaka wywody. Nie będę dyskutować z tymi, którzy mają takie przekonania. Mają do tego prawo i niech je sobie mają.
Skupię się tylko na ruchu. Jest sporo różnych stwierdzeń i bardzo wartościowych powiedzeń nie będących pustymi hasłami. Np. ruch to zdrowie. Ruszaj się, bo zardzewiejesz. Aktywność ruchowa jest najlepszym sposobem życia w zdrowiu. Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu. Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia.

Jeżeli tak, to jaki ruch wybrać?
Specjaliści wypowiadają się, że ze względu na najbardziej wszechstronny wpływ na organizm człowieka, najlepszymi formami ruchu są pływanie i jazda rowerem. Do pływania trzeba mieć blisko jakiś zbiornik wodny dostępny przez cały rok. Natomiast rower jest zawsze dostępny. A więc, ROWER.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

kazimierz knozowski
 • kazimierz knozowski
 • 28.08.2011 20:52

Uwielbiam jazdę na rowerze . Mam 52 lata i od kilku lat jak złapałem bakcyla to nie mogę się oprzeć w wolnej chwili wsiadam i w trasę.Byłem bardzo chory na kręgosłup dyskopatia , przepuklina międzykręgowa,miałem trudności z chodzeniem a teraz jeżdżę z dużo młodszymi kolegami .To piękna przygoda ekologiczna naprawdę warto czuję się dużo młodszy i sprawniejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz Stolarek
 • Grzegorz Stolarek
 • 05.09.2010 01:05

Witam, mam 37 lat i stresującą pracę ! Od 2 lat śmigam na rowerze wyładowując zbędną negatywną energię !!! Wierzcie mi to lepsze, najlepsze z wszystkiego co znam !!!! Pozdrawiam wszystkich cyklistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj nie można nic dodać, nic ująć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest mnóstwo form ruchu i jest w czym wybierać. Niektóre z nich wymagają poprawności i prawidłowej techniki. Rower jest inny. Oczywiście dla tych, którzy chcą współzawodniczyć, jeździć więcej i dalej opanowanie techniki dużo ułatwia i uprzyjemnia. Jednak najważniejszy jest ruch "uprawiany", lub "zażywany" na łonie natury...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 31.07.2010 10:02

Jest jeszcze coś bardziej przyjemnego od jazdy rowerem. Zaraziłem się tym sportem 10 miesięcy temu i trwam w nim do dziś.
Jest to zyskujący co raz większą popularność spacer lub marsz z kijkami - nordic walking. Przy stosowaniu prawidłowej techniki angażujemy ponad 90% naszych mięśni, a co najważniejsze - kontuzje niemal nie występują. Jest to sport dla każdego: od dziecka do podeszłej starości. Polecam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 31.07.2010 09:08

Żeby nie mieć kłopotów z powrotem to mam rower ze wspomaganiem elektrycznym, nie korzystam ale gdyby coś...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic nie dorówna wycieczkom w plenerze. Tam rower jest świetny.
Jeśli jednak ktoś planuje kupno sprzętu do domu, polecam tak zwane orbitreki. Jeśli już musimy ćwiczyć wewnątrz murów, to róbmy to jak najefektywniej. Na orbitreku zaangażowanych jest o wiele więcej grup mięśniowych, przy jeszcze mniejszych obciążeniach dla stawów. Jak ktoś chce stracić na wadze, to orbitrek jest o niebo lepszy, ponieważ przy tym samym odczuciu zmęczenia lub inaczej intensywności treningu, spalamy znacznie więcej kalorii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszy mnie zainteresowanie rowerowym tematem. Żeby jazda rowerem była bezpieczna, przyjemna i efektywna, musi być spełnionych kilka warunków o których wszyscy wiedzą. Jednak ta wiedza jest często bardzo "skąpa". Z tego to powodu staram się przy każdej okazji zwracać uwagę na zakładanie kamizelki, przestrzeganie zasad ruchu drogowego, posiadanie z sobą podstawowego "paliwa" rowerzysty jakim jest woda i rozsądek w czasie nawet najkrótszej wycieczki. Jeżeli ktoś zaczyna przygodę z rowerem, to powinien dobrze rozejrzeć się w temacie. W tym krótkim materiale zasygnalizowałem tylko plusy tej formy ruchu, zakładając brak przeciwwskazań. Co dalej? Sądzę, że powoli się rozkręcę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 30.07.2010 21:20

Szczęście mają ci, którzy mają do dyspozycji ścieżki rowerowe. Warunkują one bezpieczeństwo użytkownikom.
Ale polecam też wypady za miasto, na wieś, tam jest mnóstwo szerokich polnych dróg, jest bezpiecznie. Najważniejsze są chęci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 30.07.2010 21:04

Rower dostałam dobry ale ja boję się ludzi, rowerzyści latami ciężko pracowali na złą opinię i teraz to się mści. Nie raz ja piesza miałam ochotę z niejednym rowerzystą się policzyć i widzę że sympatią to oni w miastach się nie cieszą. O dziwo więcej zastrzeżeń mam do ludzi starszych...są nieprzewidywalni!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.