Facebook Google+ Twitter

Jazda quadami tylko dla posiadających prawo jazdy

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2008-11-16 20:52

Ministerstwo Infrastruktury proponuje wprowadzenie kilku zmian, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Chodzi przede wszystkim o regulacje prawne dotyczące nowych kategorii praw jazdy na jednoślady i quady.

Quad ostatnio robi w Polsce zawrotną karierę, stał się niezwykle modny. Jeżdżą nim dorośli a także kilkuletnie dzieci, narażając na utratę zdrowia i życia siebie samych jak i przechodniów. Szaleństwa na quadach są bezkarne, bo polskie prawo nie nadąża za rzeczywistością. Brak jest przepisów określających, jak należy rejestrować quady i kto może na nich jeździć.

Prowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury prace nad przepisami dotyczącymi quadów, są na ukończeniu. Aby prowadzić quad, trzeba będzie posiadać specjalne prawo jazdy kategorii AM, które wprowadzi nowa ustawa o kierujących pojazdami. Uzyskać je będą mogły osoby, które ukończyły 14 lat i zdały egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Jeździć quadem będzie można wyłącznie w kasku i kamizelce odblaskowej.

Natomiast ustawa o dopuszczeniu pojazdów do ruchu wprowadzi obowiązkową rejestrację quadów i dokładnie określi czym właściwie jest czterokołowiec. Projekt wprowadzi również podział quadów na czterokołowce i czterokołowce lekkie. Jazda pojazdem niezarejestrowanym lub bez ważnych dokumentów będzie karana mandatem.

Źródło: strona Ministerstwa Infrastruktury

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

O guadach można tez przeczytać Link do źródła:
Onet.pl – “Sieją postrach na osiedlach – zostaną ujarzmieni”
PRAWO DROGOWE @ NEWS – Wyszukiwarka: QUAD
Wiadomości 25. – Ewa Krzysiak: “Jazda quadami tylko dla posiadających prawo jazdy”
“Polska” – “Jazda quadami tylko dla posiadających prawo jazdy”

Komentarz został ukrytyrozwiń

"A, co do prawa pierwszeństwa dla kobiet w ruchu drogowym...hm...parę moich sąsiadek już to stosuje w praktyce" ..Ciekawe z jakim skutkiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Noże kuchenne to dość ryzykowny przykład... Ale to, że piesi - uczestnicy ruchu drogowego - robią praktycznie, co chcą to prawdziwe zagrożenie! Może zatem objąć koniecznością uzyskania specjalnego zezwolenia również pieszych?
A swoją drogą, to kiedyś w szkole nauczano zasad poruszania się po drogach publicznych. Dzisiaj ten "dobry obyczaj" zaginął. Skutek? Wielu pieszych pada ofiarami wypadków drogowych, w olbrzymiej większości ze swojej winy. Może zatem lepiej poświęcić energię i fundusz na odtworzenie programów edukacyjnych z tego zakresu? Prewencja zawsze bardziej sie opłaca!
A, co do prawa pierwszeństwa dla kobiet w ruchu drogowym...hm...parę moich sąsiadek już to stosuje w praktyce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za informację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego poruszający się pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych, powinni znać przepisy ruchu drogowego i wiedzę tę udokumentować przed odpowiednią komisją.
Obecnie, moja babcia, która jest oczywiście osobą pełnoletnią, może zgodnie z prawem pomykać ulicami zatłoczonego miasta rowerem, motorowerem lub nawet quadem:). Babcia ma wielki zapał na to, żeby stać się uczestnikiem ruchu. Nie zna żadnego znaku, nie wie jakimi prawami rządzą się np. skrzyżowania równorzędne. Jej zapał na kupno roweru jest coraz większy, więc postanowiłem nauczyć babcię kilku prostych zasad. Niestety, skończyło się na tym, że moja babcia uważa, że pierwszeństwo na skrzyżowaniach powinny mieć kobiety:). Jak mam odwieść babcię od pomysłu stania się kierowcą, skoro prawo jej tego nie zabrania? Na razie myśli o rowerze a co będzie jak zechce Quada...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

gstr - ale porównania zastosowałeś..noże kuchenne i quady..ja jednak widzę sporą różnicę między jednym a drugim :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja jestem bardzo przeciw. Równie dobrze można mówić o konieczności wprowadzenia licencji na noże kuchenne. Nie wspomnę o instytucji certyfikowanego rodzica i dodatkowe uprawnienia do wychowywania nastolatków.

Nie. Po prostu nie. Wystarczy dać policji uprawnienia do surowego karania ZŁYCH "kierowców" quadów.

Sama koncepcja prawa jazdy to mit. "Zły człowiek" i tak wsiądzie bez prawa jazdy i pojedzie. Odbieranie mu kwitu nic nie daje. A "dobry człowiek" nie umiejąc jeździć - nie wsiądzie. Wszędzie tam gdzie wprowadzamy kwit wprowadzamy fałszywe założenie "mam kwit - umiem". I rozwijamy sobie coraz bardziej nieodpowiedzialne społeczeństwo.

Większość ojców lepiej nauczy swoich synów jeździć, niż najlepszy nawet instruktor...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.