Facebook Google+ Twitter

Jazz „Live In Akwarium” znowu zabrzmiał

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-13 23:08

Legendarny klub jazzowy Mariusza Adamiaka, sławny w Europie i na świecie, oficjalnie rozpoczął w sobotę działalność muzyczną po 7 latach przerwy. Pierwszy koncert w nowej siedzibie klubu dał Stanisław Soyka.

Stanisław Soyka, pierwszy koncert w nowym Akwarium / Fot. Jacek BarczAkwarium to legenda polskiej sceny jazzowej. Powstało w 1970 roku, jako pierwszy w Polsce klub jazzowy. Po dziesięciu latach klub przejął Mariusz Adamiak. Do Akwarium przy Emilii Plater zapraszał gwiazdy ze światowej czołówki jazzu, np. Betty Carter, Pata Metheny, Tonyego Wiliamsa, Joe Zawinula, Marca Ribota, Boba Berga, Ronalda Shannona Jacksona, Mike'a Sterna. Z koncertów odbywających się w klubie wydano ponad 30 płyt z sygnaturą „Live In Akwarium". Klub był ważnym miejscem na jazzowej mapie Europy aż do kwietnia 2000 r., kiedy został zamknięty - budynek, w którym się znajdował przeznaczono do rozbiórki.

Scena Akwarium ponownie ożyła w sobotę, 11 sierpnia, po siedmioletniej przerwie. Klub reaktywowano w budynku Złotych Tarasów przy ul. Złotej 59. W zupełnie nowym, eklektycznym wnętrzu honorowe miejsce zajął autentyczny fortepian pochodzący ze starej siedziby Akwarium. Instrument - sprzedany w 2000 r. - został teraz odnaleziony, odkupiony i wyremontowany przez Whisky William Grant's. W ten sposób udało się połączyć bogatą tradycję Akwarium z nowym obliczem klubu.

Klub Akwarium rozpoczął swoją muzyczną działalność w nowej siedzibie koncertem Stanisława Sojki. Jazz najwyższej próby sprawił, że goście poczuli niepowtarzalną atmosferę Akwarium znaną sprzed lat.

- Akwarium to miejsce, w którym można usłyszeć polskie i zagraniczne gwiazdy jazzu, a także zjeść wyśmienitą kolację - powiedział podczas otwarcia Mariusz Adamiak, założyciel klubu. - Oczywiście muzyka jest na pierwszym miejscu, reszta to tylko dodatki.

W Akwarium koncerty odbywają się codziennie. Piątek i sobota to wieczory gwiazd. Co najmniej raz w miesiącu na scenie akwarium będą gościć muzycy ze światowego topu. W najbliższych tygodniach w Akwarium zagra m.in. Andrzej Jagodziński Trio (18 sierpnia), Spiros Exaras World Jazz Ensemble (25 sierpnia) czy SIMPLE ACOUSTIC TRIO: Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz - 31 sierpnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.08.2007 20:20

sierpniowy program daje radę, czekamy na wrześniowy, zdaje się, ze jeszcze niedostępny -- --

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.