Facebook Google+ Twitter

Jazz środka: Guthman - Gogolewski - Bogdanowicz - Szmańda

Stylistyka zespołu to jazz środka, muzyka bardzo komunikatywna i otwarta. Muzycy zaprezentują program złożony ze najpiękniejszych standardów jazzowych i evergreenów muzyki rozrywkowej.

 / Fot. Klub RampaKlub Artystyczny Rampa zaprasza na: 
GUTHMAN – GOGOLEWSKI – BOGDANOWICZ – SZMAŃDA

07.06.2012 godz. 20:00

Gary Guthman – trąbka
Wojtek Gogolewski – piano
Mariusz Bogdanowicz – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja
 
Stylistyka zespołu to jazz środka, muzyka bardzo komunikatywna i otwarta. Muzycy zaprezentują program złożony ze najpiękniejszych standardów jazzowych i evergreenów muzyki rozrywkowej. Gary Guthman to mistrz mainstreamu. Amerykański jazzman od kilku laty mieszkający w Polsce.
 
 
Gary Guthman - amerykański trębacz. Urodził się w Portland w stanie Oregon, USA. Rozpoczął naukę gry ne trąbce w wieku 9 lat. Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. Jego profesorem był pierwszy trębacz Oregon Symphony Fred Sautter. W 1970 przeniósł się do Kanady i wygrał przesłuchania na pozycję pierwszego trębacza w Edmonton Symphony. Jego wyjątkowy styl gry sprawił, że szybko stał się najbardziej znanym trębaczem w tym kraju.

Występował jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie (m.in.: Vancouver Symphony, Edmonton Symphony, Calgary Philharmonic, Winnipeg Symphony i Toronto Symphony). Koncertował również w USA z takimi orkiestrami jak m.in.: The Memphis Symphony, Austin Symphony, The Oregon Symphony, The Orlando Philharmonic. W świecie rozrywki występował z takimi gwiazdami jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Paul Anka, Jonny Matis i Bee Gees.

Gary Guthman przez wiele lat uprawiał działalność pedagogiczną prowadząc klasę trąbki (University of British Columbia–Vancouver, Grant MacEwan Community College-Edmonton, Red Deer College-Red Deer Alberta Canada). Prowadził także wiele kursów mistrzowskich oraz był liderem licznych zespołów jazzowych. Dał wiele wykładów improwizacji jazzowej na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych.Został uznany przez krytyków amerykańskich za jednego z najpopularniejszych trębaczy-solistów naszych czasów.

Dostał doroczną nagrodę krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forewer Swing, która przez 2 lata z wielkim sukcesem odbywała tournée po USA. Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem trzech przedsięwziąć: A Tribute to Harry James, The Trumpet Greats i Swing, Swing, Swing, z którymi podróżuje po całym świecie.W 2004 Gary Guthman występował jako solista z Gulf Coast Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, Syracuse Symphony Orchestra i Hamilton Philharmonic Orchestra, a także z New York Pops Orchestra w słynnej sali Carnegie Hall w Nowym Jorku na zaproszenie Skitcha Henderssona, założyciela i wieloletniego dyrektora New York POPs

W czerwcu 2004 odbyła się premiera jego nowej produkcji Swingmatism która przez 10 wieczorów uświetniała Vancouver Jazz Festival w Kanadzie. Koncertuje na całym świecie.W roku 2008 przeprowadził się do Warszawy, gdzie nadal mieszka. W 2011 roku otrzymał polskie obywatelstwo.

WOJCIECH GOGOLEWSKI, pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach-Wydział Jazzu, znakomicie spisuje się zarówno jako lider wielu swoich zespołów, takich jak np. „No Smoking” czy „Kwartet Wojciecha Gogolewskiego”, jak również w roli sidemana.Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego „AIR CONDITION”, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzowych Szwecji, Niemiec, Francji czy Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych, np. „PORI JAZZ” w Finlandii, „MONTREAL JAZZ FESTIVAL” w Kanadzie czy „JAZZ JAMBOREE” w Warszawie.

W latach 1988-1998 artysta mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych oraz grał koncerty w klubach jazzowych.Artysta jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej, filmowej, teatralnej jak i rozrywkowej. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak, czy Michała Bajora. Aranżował również dwa utwory na płycie Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów Fryderyka Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin-pragnienie miłości”. Obecnie współpracuje m.in. z Lorą Szafran i Gary'm Guthmann'em.

MARIUSZ BOGDANOWICZ (ur. 1960), kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.W latach 1982-84 współtworzył Heavy Metal Sextet, z którym koncertował w Polsce i za granicą oraz zdobył liczne laury: nagroda solistyczna oraz pierwsze miejsce zespołowe - Jazz Juniors 82, Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej 82, pierwsze miejsce na konkursie w Dunkierce (Francja) w 1983, drugie miejsce na konkursie Jazz Hoeilaart 83 (Belgia).Od 1991 roku prowadzi swoje zespoły.

Dwie autorskie płyty: Back to the Bass (1995) oraz Confiteor Song (2001). Udział w festiwalach: Umbria Jazz ’84 (Włochy), Pori Jazz ’87 ’88 (Finlandia), Ingolstadter Jazztage ‘92 (Niemcy), Warsaw Summer Jazz Days ’93, Gdynia Summer Jazz Days 94, Jazz nad Odrą ’82 ‘84 ’93 ‘94, Festiwal Kultury Europy Środkowej ‘98 w Londynie, Jazz Jamboree ’83 ‘97 ‘99, International Performing Arts Festival SHAPE 2000 w Belgii, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach ’02 ’04, Edinburhg Jazz Festival ‘03 (Szkocja), Shanghai Summer Jazz Festival ‘03 (Chiny), Corso Polonia ’03 (Włochy), Kaunas Jazz ‘03 (Litwa), Leverkusener Jazztage ‘06 (Niemcy).

Z jego zespołem wystąpił w ’93, podczas workshopu w klubie Akwarium, legendarny perkusista zespołów Yes i Kign Crimson - Bill Brufford.Mariusz Bogdanowicz bierze udział w projektach Włodzimierza Nahornego i Janusza Strobla. Współpracował m.in. z Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Stanisławem Tymem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Richardem. Rossem, Michelle. Hendrix, Deborah. Brown, Billem Molenhofem.

Jest autorem i wykonawcą muzyki do filmu Janusza Kijowskiego Maskarada.
Komponuje piosenki do tekstów Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Wojciecha Ziembickiego i Justyny Holm.W styczniu 2009, odbyła się premiera spektaklu Emigranci Sławomira Mrożka z muzyką Mariusza Bogdanowicza, wykonywaną przez niego na żywo, solo na kontarabasie (Provisorium Kompania Teatr, Lublin), skomponował także muzykę do spektaklu Idź w noc Margot (premiera 2010). Jest kierownikiem muzycznym spektaklu Być jak Frank Sinatra, premiera 07.01.2012. (teatr Rampa, Warszawa).Ponadto jest producentem i wydawcą fonograficznym. Prowadzi wydawnictwo Confiteor. Płyty: Herdzin, Bogdanowicz, Biskupski - Seriale Seriale..., Mariusz Bogdanowicz - Confiteor Song, Polska Dusza, Nahorny Trio - Dolce far niente... i nic więcej, Lora Szafan - Śpiewnik Nahornego, Nahorny Sextet - Chopin Genius Loci, Jacek Niedziela-Meira - Zjesienniony.Zajmuje się również publicystyką, m.in. przeprowadził dla JAZZ FORUM wywiady z Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Karolakiem, Maciejem Sikałą, Krzysztofem Herdzinem i Jackiem Nidzielą-Meira.W latach 2004 - 2008 prowadził w Jazz Radio audycję autorską JAZZ TRAVELS.W 2005 roku odznaczony został brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.Od 2006 wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.Muzyka Mariusza Bogdanowicza, jego gra na kontrabasie, ma swoje źródła również poza jazzowym idiomem. Niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy, jest ekspresyjna, czasem powściągliwa i refleksyjna. Jest instrumentalistą posiadającym swoje własne, oryginalne brzmienie.


Krzysztof Szmańda (ur. 1974), ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji w 1999 roku . W latach 2000 – 2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles.Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck, która w 2005 roku zdobyła Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Szmańda został tam wyróżniony indywidualnie przez jury festiwalu. W listopadzie Soundcheck zdobył drugą nagrodę w konkursie Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze oraz Klucz Do Kariery podczas Jesieni Jazzowej – Gorzów Jazz Celebration.Krzysztof Szmańda współpracuje z Big Bandem klubu Tygmont w Warszawie, prowadzonym przez Zbigniewa Namysłowskiego, z kwartetem jazzowym Garego Guthmana, oraz z międzynarodowym kwintetem jazzowym Kattorna, który w październiku 2006 zdobył nagrodę publiczności na konkursie Berlin Jazz Award, a w listopadzie 2006 – trzecią nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze.Krzysztof Szmańda zatrudniony jest na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

więcej na www.klubrampa.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.