Facebook Google+ Twitter

Jazz top, czyli Piotr Wyleżoł Quintet

Sezon artystyczny 2009/10 w Blue Note Jazz Club w Poznaniu dobiega końca, a jego zwieńczenie upamiętni swoim występem charyzmatyczny pianista Piotr Wyleżoł.

Piotr Wyleżoł / Fot. Dorota SolakPiotr Wyleżoł urodzony w grudniu 1976 roku, uznawany za jednego z czołowych polskich muzyków jazzowych to pianista, kompozytor i jak sam mówi „improwizator”. Już jako młody chłopiec zdawał się zawstydzać swych nauczycieli swoimi niesamowitymi zdolnościami, koncertował z repertuarem klasycznym, zdobywał nagrody na konkursach, a gdy miał niespełna dziesięć lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena. W 1989 r. ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Rybniku, w 1995r. Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach, w 2000 r. ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej pod okiem Wojciecha Niedzieli, a od 2007 roku sam pełni rolę nauczyciela, prowadzi klasę fortepianu Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Karierę w świecie jazzowych dźwięków rozpoczął jeszcze na studiach. Już wtedy bywał laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych, m.in. Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty) i wielu innych. Współpracował z wieloma osobistościami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak: Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Gary Bartz, John Purcell, Harry Sokal, Steve Logan, Monty Watters czy Bennie Maupin. Do dziś dnia uczestniczy w nagraniach kilkudziesięciu płyt oraz występuje na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz kilkudziesięciu krajach świata.

Obecnie pianista na stałe pracuje w zespole z Nigelem Kennedy’m,Piotr Wyleżoł / Fot. Dorota Solak Jarkiem Śmietaną i Ewą Bem, oraz tworzy własne projekty. Jest liderem własnego Trio, z którym wydał trzy płyty „Yearning” w 2001r., „Piano Trio” w 2006r. ( z Łukaszem Żytą na perkusji i Michałem Barańskim na kontrabasie) oraz „Children’s Episodes” z października zeszłego roku, która została wydana w serii New Talent. W serii tej można znaleźć takie osobistości jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek, a Piotr Wyleżoł do tego zaszczytnego grona dostał się jako pierwszy polak. Płyta ta została również nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

sezon kończy się miłym akcentem jak czytam. a kiedy początek kolejnego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.