Facebook Google+ Twitter

Jazzowe jam session z robotami? Sztuczna inteligencja poradzi sobie z improwizacją (wideo)

Nakręcane pozytywki, szafy grające, programowane automaty muzyczne, to wszystko już było. Mason Bretan proponuje zatem wspólne jam sessions z robotami, które potrafią improwizować, komponować, tańczyć. Niby to tylko sztuczna inteligencja.

Mason Bretan muzykuje ze swoimi robotami Semei. Screenshot z YouTube (film do 'What You Say) / Fot. Paweł JankowskiTyle mówi się o zagrożeniach, jakie mogą czekać ze strony wciąż doskonalszej i coraz bardziej autonomicznej sztucznej inteligencji (AI - Artificial Intelligence). A tutaj, proszę. Roboty pogrywają sobie zespołowo z człowiekiem w najlepszym stylu. Żadne walce czy nieśmiertelny Michael Jackson. To jazz band z freestyle'owym zacięciem, aktualnie mający na warsztacie kompozycję samego Milesa Davisa, do tego z własnym funkowym odjazdem. Czyżby w obwodach "muzyków" zaimplementowano kilka bitów ambicji?

Niecodzienny jam zmusza do zastanowienia nad kwestią o której wspomniałem we wstępie i stawia kolejne pytania. Czy w ten sposób tworzy się wiarygodne testy AI? Kto realizuje takie przedsięwzięcia? Na to ostatnie łatwiej odpowiedzieć. Zespół powołał do poboru mocy, niejaki Mason Bretan, student Georgia Institute of Technology w Atlancie. Od niedawna członek niecodziennego combo, którego członkowie obdarzeni są zdolnością do improwizacji (!)

Trio mniejszych robotów występujących pod mianem Semei, to performersi "dance movies" pod muzykę (przysiągłbym, że jeden z nich przemyca ruchy Elvisa Presleya z "Jailhouse Rock") . W rzeczywistości nie grają na instrumentach. Dwoje z nich posiada swoje partie perkusyjne, jednak zostały skomponowane wcześniej. Mimo wszystko jeden może pochwalić się możliwością tworzenia akompaniamentu.

Z kolei większy robot nazwany Shimon, faktycznie improwizuje na marimbie, podobnie jak jazzman z krwi i kości. Generuje nuty, z zamiarem odegrania za pomocą sztucznej inteligencji, przy czym używa algorytmu planowania ścieżki, aby wykonywany zapis pozostawał w zgodzie z przewidzianym rozwiązaniem. Algorytmy planowania ścieżki to podstępny obszar w dziedzinie robotyki, jako że krańcowo trudne jest generowanie inteligencji robota, jego prowadzenie i unikanie przeszkód jednocześnie.

"Na dodatek, aby połapać się co zagrać, Shimon musi pojąć jak to zagrać" - powiedział Bretan. "Możesz wygenerować najpiękniejszą muzykę, jaką kiedykolwiek stworzono dzięki algorytmom muzycznym, ale jeśli jest to zniekształcone przez algorytm planowania ścieżki, zatracisz to pierwotne piękno."

Mason Bretan, doktoryzuje się na kierunku technologii muzycznej, gra na perkusji, gitarze i instrumentach klawiszowych. Shimon słucha tych dźwięków, a następnie generuje muzykę na marimbę, używając do tego swoich zdolności obliczeniowych w zakresie wiedzy o teorii jazzu i improwizacji. W tym czasie, trio Semei autonomicznie generuje elementy choreograficzne na podstawie wspólnej analizy muzyki i samoświadomości (!) swoich ograniczeń fizycznych i zdolności. Wszystko to składa się na wysokiej próby sześciominutową kompozycję "What You Say". Utwór bazuje na kompozycji Milesa Davisa "What I Say." To najnowszy projekt z laboratorium Gila Weinberga, promotora pracy doktorskiej Bretana i dyrektora Georgia Tech Center for Music Technology.

Utwór Davisa pochodzi z płyty "Live-Evil", wydanej w 1971r. "Świetność muzyków na tej płycie jest inspiracją dla mnie i moich własnych aspiracji muzycznych i instrumentalnych" - przyznawał Bretan. Gitarzysta John McLaughlin,  czy Keith Jarrett na instrumentach klawiszowych, to tylko niektóre sławy z współtwórców płyty Milesa Davisa. "Ustanowili również standard dla poziomu muzykowania, który jak mam nadzieję, pewnego dnia osiągną maszyny. I dzięki potędze sztucznej inteligencji, przetwarzaniu i inżynierii sygnału, mocno wierzę, że jest możliwe, aby maszyny stały się artystyczne, twórcze i inspirujące".Ale dżez! To pewnie nie wszystko. Można przypuszczać, że niebawem roboty będą wykłócać się o tantiemy i wpływy z reklam.


źródła: outerplaces
gatech

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze się tego słucha.
I jak miło stwierdzić, że Autor ma poczucie humoru ( patrz - zakończenie tekstu)
Bardzo zgrabnie zredagowana informacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.