Facebook Google+ Twitter

Jazzowe molo w Sopocie

W najbliższy piątkowy i sobotni wieczór w Sopocie królować będą kojące dźwięki muzyki jazzowej. W tych dniach odbędzie się kolejna edycja Sopot Molo Jazz Festival.

Tegoroczna edycja będzie ściśle nawiązywać do festiwalu sprzed 50 lat, kiedy po raz pierwszy można było usłyszeć dźwięki wydobywające się z wiolonczeli wybitnego polskiego saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego. Dzisiejszy niekwestionowany autorytet wśród polskich jazzmanów był wtedy adeptem występującym w zespole Krzysztofa Sadowskiego.

Warto przypomnieć, że w 1956 roku po raz pierwszy Sopot gościł muzyków grających zupełnie nieznaną wówczas w Polsce muzykę. I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Jazzowej, który trwał od 6 do 12 sierpnia był pierwszą tego typu imprezą w powojennej Polsce. Zgromadził artystów grających jazz nowoorleański, swing, bebop i coll. Tak zaczęła się kariera festiwalu, który przetrwał do dziś i zapisał się już na stałe w kalendarzu letnich atrakcji w nadmorskim kurorcie.

W tym roku oprócz możliwości posłuchania muzyki będzie można także zobaczyć wystawę zdjęć Henryka Malesy "Nowy Orlean - klimaty zwiane wiatrem". Wystawa będzie otwarta od piątku od godziny 16 na patio w Krzywym Domku przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Półtorej godziny później ruszy pochód nowoorleański, tradycyjny element festiwalu. Muzycy w czasie przejścia na molo zaprezentują standardy nowoorleańskiego jazzu.

Od godz.18 kolejno będzie można usłyszeć: Detko Band, Krzysztofa Sadowskiego, Przemka Dyakowskiego z programem częściowo pochodzącym z nagranej z Leszkiem Możdżerem płyty "Melisa"(niestety bez udziału Możdżera) i Polish Jazz Quartet w składzie z 1964 roku: Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofon), Wojciech Karolak (instrumenty klawiszowe), Roman Dyląg (kontrabas) i Andrzej Dąbrowski (perkusja).
Sobota to kolejno występy zespołu Irek Wojtczak Quartet, których debiutancka płyta ukaże się niebawem, kwartetu gitarzysty Maćka Grzywacza z udziałem kanadyjskiego perkusisty Tylera Hornby'ego oraz weteranów pod nazwą Sopot Old Stars. Na koniec odbędzie się występ Zbigniew Namysłowski Quintet, w którym mistrz zagra z młodszymi muzykami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Za podjęcie sopockiego tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.