Facebook Google+ Twitter

Jazzowe performance w polskim wydaniu

Na "Polski poemat dydaktyczny" zaprasza w poniedziałek 26 lutego TR Warszawa. Koncert muzyków jazzowych pod kierownictwem Andrzeja Mitana kierowany jest do wielbicieli muzycznych eksperymentów.

 

Performance (z j.ang. przedstawienie, wykonanie) jest pewną sytuacją artystyczną, w której artysta stający przed publicznością jest twórcą  i jednocześnie materią sztuki. Niekiedy także publiczność, poprzez określone reakcje  wchodzi w kontakt z twórcą, stając się elementem pokazu.

Zanim zjawisko performance oficjalnie wkroczyło do Polski w roku 1978, Andrzej Mitan założył grupę artystyczną „Onomatopeje”, która ekscytowała krytykę śmiałymi na owe czasy pokazami wizualnymi. Przygoda z jazzem zaczęła się od współpracy z  „Super Grupą Bez Fałszywej Skromności” i trwa do dziś, choć już z zespołem „Koncert Figur Niemożliwych”, w którym Mitan występuje wspólnie z Januszem Skowronem (pianistą Tomasza Stańki, współpracownikiem Zbigniewa Namysłowskiego).

Andrzej Mitan, fot. z mat. prasowych TR Warszawa„Nie krzycz tak głośno, bo nie usłyszysz ust, którymi świat wypowiada ciebie, nie biegnij tak szybko, bo nie doświadczysz drogi, która przemawia twoimi nogami” (Andrzej Mitan).

Powyższe słowa stały się dla artysty przesłaniem twórczym, któremu stara się być wierny od lat.  Mistrzem jest dla niego Witkacy ze swą teorią „czystej formy”, pozwalającą na tworzenie rzeczywistości we własnym języku i formie.  Mitan nazywa siebie „poetą dźwięku”. Na bazie alfabetu łacińskiego stworzył osobliwy język, odczytywany w pełni w połączeniu z  instrumentem muzycznym.

Najnowszy projekt to performance „Polski poemat dydaktyczny”. Jest to dialog między twórcami (Mitan, Skowron, Sudnik, Wegehaupt – muzycy jazzowi) a uczestnikami wydarzenia. Poezja dźwiękowa Mitana  w zestawieniu z muzyką elektroniczną i brzmieniem kontrabasu tworzy oryginalny wykład z pogranicza teorii sztuki. Jest też niezpomnianym przeżyciem natury estetycznej, którego warto doświadczyć.

 

Andrzej Mitan – poezja dźwiękowa, performance
Janusz Skowron – elektroniczne instrumenty klawiszowe
Tadeusz Sudnik – studio dźwięków niemożliwych (syntezatory, komputer)
Zbigniew Wegehaupt – kontrabas

TR Warszawa
26 lutego, godz.20.
ul. Marszałkowska 8
Warszawa
bilety: 25 zł, 20 zł

 

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.