Facebook Google+ Twitter

"Jeden dzień" filmem dla wrażliwców. Trąci tanim sentymentalizmem?

Ona – biedna dziewczyna z klasy robotniczej, skromna idealistka pełna ambicji i marzeń, on – bogaty uwodziciel, karierowicz, lekkomyślny zarozumialec. Oczywiście się w sobie zakochują. Banał?

 / Fot. Plakat promujący film Ekranizacja światowego bestsellera Davida Nichollsa z udziałem nominowanej do Oscara, pięknej Anne Hathaway i Jima Sturgessa to historia o przyjaźni, która staje się fundamentem wielkiej miłości. Niby opowiastka jakich wiele, ale jest w niej coś nietypowego; ciekawa symbolika daty, metaforyka czasu. Kolejne etapy życia bohaterów ukazywane są bowiem przez pryzmat jednego dnia - 15 lipca każdego roku, święta Swithina. Emma i Dexter opowiadają sobie wtedy o swoich miłościach, sukcesach, zmianach, jakie zaszły w nich samych. Niezmiennie tego samego dnia - przez bagatela 20 lat.

Niezwykłym walorem filmu reżyserii Lone Scherfig są wspaniałe stylizacje i charakteryzacje głównych bohaterów. Zwłaszcza plastyczna uroda Hathaway świetnie prezentuje się we wszelkich wizualnych przemianach na przestrzeni czasu fabuły, doskonale wpisujących się w charakter minionych dekad.Plusem są także zabawne, cięte dialogi, które połączone z brytyjskim klimatem tworzą na poły wzruszający, na poły urzekający obrazek.

Całość nie wychodzi jednak zanadto poza ramy banału, / Fot. Plakat promujący filmprodukcja zdaje się nie wykorzystywać dostatecznie potencjału aktorskiego Hathaway i Sturgessa. To przyjemna historia miłosna, która jednak wzruszy chyba tylko tych najbardziej wrażliwych, momentami trąci bowiem tanim sentymentalizmem. Spodziewałam się ambitnej historii miłosnej w stylu „500 dni miłości”, a dostałam melodramat, dobrze zrealizowany, ale mimo ciekawej formy – mało oryginalny w treści.

„Jeden dzień” polecam (jeżeli już) na chłodne, sobotnie wieczory – zrelaksuje, zachwyci Londynem, rozbawi, może nawet wzruszy. Tych wrażliwych oczywiście.

„Jeden dzień”
USA, Wielka Brytania 2011

reżyseria: Lone Scherfig
dystrybucja: Gutek Film
czas: 108 min


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

sandra
  • sandra
  • 15.11.2011 13:13

świetna recenzja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.