Facebook Google+ Twitter

Jeden głos z Waszyngtonu

W miejscu gdzie niemal pół wieku temu Martin Luther King wygłosił swoje słynne przemówienie, gwiazdy światowej muzyki uczciły nadchodzącą inaugurację 44. prezydenta USA Baracka Obamy. Transmisję na żywo przeprowadził kanał HBO.

Lincoln Memorial. / Fot. Źródło: WikipediaDwugodzinny koncert pod tytułem "We Are One" zaszczycili swoim udziałem m.in. U2, Sheryl Crow, Beyonce, Shakira i Steve Wonder. Podczas imprezy w udany sposób połączono wątki patriotyczne i część rozrywkową. Koncert rozpoczęła amerykańska orkiestra wojskowa oraz uroczyste wejście prezydenta i wiceprezydenta elekta z małżonkami. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, mowę powitalną wygłosił Denzel Washington. Odwołując się do kolorów amerykańskiej flagi przypomniał o idei koncertu łączącego Amerykanów. Jako pierwszy i ostatni w części muzycznej wystąpił Bruce Springsteen.

W dalszych minutach na schodach Lincoln Memorial pojawiali się m.in. syn Martina Luthera Kinga, Samuel L. Jackson i Tom Hanks, który przypomniał mowę inauguracyjną prezydenta Lincolna. Piosenki z różnych gatunków muzycznych przeplatano cytatami z najważniejszych dla Ameryki wydarzeń. Wielotysięczna, ciepło ubrana publiczność owacyjnie reagowała na wystąpienia swoich idoli i słowa przywódców, bawiąc się przy rozmieszczonych w największym waszyngtońskim parku telebimach. Na podium wystąpił nawet żywy orzeł z amerykańskiego godła. Na zakończenie przemówił sam Barack Obama, jeszcze raz udowadniając swój talent oratorski. Spotkanie transmitował na żywo filmowy kanał HBO, który specjalnie dla polskich telewidzów odkodował z tej okazji swój sygnał. Niestety nie obyło się bez kłopotów technicznych.

Jak Lincoln


Miejsce koncertu nie było przypadkowe. Wybudowany w latach 1914-1922 waszyngtoński kompleks upamiętniający 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna był świadkiem masowych młodzieżowych protestów przeciwko wojnie w Wietnamie oraz miejscem kulminacji słynnego marszu czarnoskórych Amerykanów "po pracę i wolność". Wypowiedziane wówczas, marzenie o równości Martina Luthera Kinga, było kontynuacją dążeń patrona mauzoleum, który doprowadził do zniesienia w USA niewolnictwa i uratował jedność kraju pogrążonego w wojnie secesyjnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.